Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2015-04-07 16:57 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie wystąpi Orkiestra Kameralna Obwodowej Filharmonii Kaliningradzkiej

Olsztyn24
Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kaliningradzie (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »
W sobotę (11.04) o godz. 18.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na koncert Orkiestry Kameralnej Obwodowej Filharmonii Kaliningradzkiej. Orkiestra składa się z najlepszych instrumentalistów regionu, a każdy z jej członków to wysokiej klasy artysta muzyk.

Krytyka muzyczna często podkreśla entuzjazm i zespołową dyscyplinę muzyków - cechy, dzięki którym orkiestra dopracowała się znaczącego i bogatego repertuaru. Repertuar ten obejmuje dzieła muzyki okresu baroku, klasyków wiedeńskich, romantyzmu europejskiego, muzyki rosyjskiej XIX i XX wieku. Zespół koncertował w wielu krajach, m.in. w Polsce, na Litwie, we Włoszech, w Niemczech, we Francji, w Szwecji, w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.

W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii w Kaliningradzie pod dyrekcją Aleksandra Andrejewa usłyszymy m.in. W.A. Mozarta – Divertimento D-dur KV 136, Borysa Czajkowskiego – Sinfoniettę na smyczki. W repertuarze olsztyńskiego koncertu orkiestry znajdą się również popularne tańce i melodie Jacquesa Offenbacha, Johanna Straussa, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli, Scotta Joplina.
R E K L A M A
banner
Organizatorzy koncertu: Rząd Obwodu Kaliningradzkiego, Ministerstwo Kultury Obwodu Kaliningradzkiego, Obwodowa Filharmonia Kaliningradzka im. E. F. Svetlanowa, XXII Międzynarodowy Festiwal sztuki „Bursztynowy naszyjnik”, przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

******

Wprowadzenie

Orkiestra Kameralna z Filharmonii naszych sąsiadów z Kaliningradu przedstawi się w szerokim repertuarze, w którym nie zabraknie też popularnych tańców i melodii Jacquesa Offenbacha, Johanna Straussa, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli, Scotta Joplina. Zaś z dzieł obszerniejszych program wieczoru zawiera kompozycje Mozarta oraz XX-wiecznego twórcy rosyjskiego, Borysa Czajkowskiego.  

Divertimento D-dur KV136 Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791) powstało w okolicznościach szczególnych i ze szczególnej potrzeby.
Divertimento (z włoskiego: rozrywka), to typowa dla XVIII wieku muzyka lekka, okazjonalna, złożona z większej liczby – czterech i więcej – krótkich części, w tym dwóch menuetów, pokrewna serenadzie wykonywanej na świeżym powietrzu. Mozart stworzył wiele takiej muzyki, przeznaczonej na różne okazje. A okazji do muzykowania nie brakowało w Salzburgu, gdzie młody kompozytor mieszkał w domu rodzinnym do roku 1781, grając jako koncertmistrz w kapeli arcybiskupa, udzielając lekcji muzyki, komponując.

Lecz akurat to Divertimento oraz dwa towarzyszące (KV 137 i KV 138, skomponowane w pierwszych miesiącach roku 1772 w Salzburgu), różnią się pod pewnymi względami od typowych przykładów formy muzycznej o takiej nazwie. Są to – mimo widniejącej w rękopisie nazwy Divertimento, być może zresztą niepochodzącej od samego Mozarta – kwartety, o budowie zaledwie trzyczęściowej (część szybka-wolna-szybka). Przeznaczone były prawdopodobnie do zabrania w planowaną podróż koncertową do Włoch. Szesnastoletni Mozart wybierał się w październiku tegoż 1772 roku do Mediolanu, by tam na Boże Narodzenie przygotować premierę swojej opery Lucio Silla. Zaś na wypadek, gdyby zażądano od niego więcej muzyki, na przykład symfonii, chciał mieć ze sobą w zapasie kilka gotowych kompozycji o obsadzie prostej, zdatnej jednak do szybkiego rozbudowania w miarę potrzeby i możliwości wykonawczych na miejscu. By wystarczyło na przykład dopisać instrumenty dęte – i już była gotowa symfonia... Co nie zmienia faktu, że nawet w takim ograniczeniu Mozart był Mozartem.

Sinfonietta na smyczki Borysa Czajkowskiego (1925-1996), skomponowana w roku 1953, była jednym z pierwszych utworów które przyniosły młodemu kompozytorowi (ze sławnym Piotrem nie łączyło go żadne pokrewieństwo) niekwestionowaną popularność w ówczesnym Związku Radzieckim. Napisana w tradycyjnym, tonalnym języku muzycznym, nawiązująca – zwłaszcza wyraźnie w finale – do neoklasycyzmu, zawiera już wiele cech charakterystycznych dla późniejszych dzieł tego kompozytora.

Absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, w którym kształcił się pod kierunkiem Vissariona Szebalina, Mikołaja Miaskowskiego i Dymitra Szostakowicza, w swojej twórczości pozostawał Borys Czajkowski wierny rosyjskiej tradycji, czerpiąc zarazem z doświadczeń swoich nauczycieli. W roku 1947 skomponował swoją pierwszą symfonię, którą zachwycił się Szostakowicz i zarekomendował ją wybitnemu dyrygentowi Eugeniuszowi Mrawińskiemu. Z późniejszego dorobku Borysa Czajkowskiego można wymienić takie kompozycje jak Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę (1953), Koncert na klarnet (1957), Partita na klawesyn, wiolonczelę, fortepian, perkusję i gitarę elektryczną (1965), Symfonia kameralna (1967), kantatę Znaki Zodiaku (1974), cykl pieśni Ostatnia wiosna (1980), Sekstet na instrumenty dęte i harfę (1990), Symfonia z harfą (1993). Stworzył także wiele muzyki filmowej.

******
 
Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliningradzkiej

Skupia najlepszych instrumentalistów regionu. Każdy z jej członków to profesjonalista wysokiej klasy. Krytyka często podkreśla entuzjazm i zespołową dyscyplinę muzyków, cechy, dzięki którym orkiestra dopracowała się znaczącego i bogatego repertuaru. Repertuar ten obejmuje dzieła muzyki doby baroku, klasyków wiedeńskich, romantyzmu europejskiego, muzyki rosyjskiej XIX i XX wieku. Kaliningradzcy muzycy sięgają również po lżejszą muzykę XX wieku, taką na przykład jak melodie Lennona i McCartneya czy tanga Astora Piazzolli.
Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliningradzkiej występuje z chórami, solistami, koncertuje z grupami instrumentów dętych, wykonuje utwory na mieszane składy instrumentalne.

Współpracowało z nią wielu znanych muzyków rosyjskich i zagranicznych, takich m.in. jak skrzypek i dyrygent, twórca Litewskiej Orkiestry Kameralnej Saulius Sondeckis czy altowiolista orkiestry Sankt Petersburg Camerata, Dmitry Yakubovsky, pianiści Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz, Nikolai Petrov, Yakov Kasman, wiolonczelista Filipp Simmons, skrzypkowie Kaja Danczowska i Artur Milian, organiści Roman Perucki i Harry Grodberg, flecistka Jadwiga Kotnowska i wielu innych solistów i dyrygentów z Rosji, z USA, z Polski, z Niemiec, Szwecji, Chorwacji, Tajwanu.

Zespół koncertował w wielu krajach, m.in. w Polsce, na Litwie, we Włoszech, w Niemczech, we Francji, w Szwecji, w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.

******

11 kwietnia 2015 (sobota), godz. 18.00, sala koncertowa Filharmonii

Aleksander Andrejew - dyrygent
Orkiestra Kameralna Filharmonii w Kaliningradzie

W. A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136
- Allegro
- Andante
- Presto

Borys Czajkowski – Sinfonietta na smyczki
- Sonatina
- Walc
- Wariacje
- Rondo

oraz walce, tanga i inne tańce Jacquesa Offenbacha, Johanna Straussa, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli, Scotta Joplina.

******

Bilety w cenie:
- bilet normalny 40 zł,
- bilet ulgowy 30 zł,
- karta melomana 20 zł
do nabycia w kasie filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed koncertem.


Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [1]
~fe / 2015-04-07 23:18
Wstydu nie mają żeby tu przyjeżdżać
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl