Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Paweł Błażewicz | 2015-04-07 22:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur będzie opiekunem Dębu Pamięci

Olsztyn24
Muzeum Warmii i Mazur przystępuje do projektu „Katyń... ocalić od zapomnienia”
W kwietniu 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina NKWD zamordowało blisko 22 tysiące oficerów polskich służb mundurowych. W ten sposób narodowi polskiemu zadano ranę, która nie zabliźniła się do dnia dzisiejszego. Mord katyński nie został zapomniany, a pamięć o zamordowanych jest wciąż żywa w pamięci nie tylko rodzin, ale także kolejnych pokoleń Polaków wdzięcznych za ofiarę życia złożoną przez bohaterów.

Jedną z form upamiętnienia pomordowanych i przypomnienia ich sylwetek społeczeństwu jest akcja „Katyń ocalić od zapomnienia”. Polega ona na posadzeniu 21 857 dębów pamięci. Każde z tych pięknych i dostojnych drzew ma za zadanie upamiętnić jedną z ofiar zbrodni katyńskiej. Dąb pamięci nie tylko upamiętnia ofiary, ale symbolizuje także trwałość naszej pamięci i niezłomne trwanie przy tradycji bohaterów. Każdy z zasadzonych dębów staje się żywnym pomnikiem pamięci o poległych i czyni ich bliskim naszej codzienności. A wzrastając z kolejnymi pokoleniami staje się świadkiem polskiej historii, historii pięknej, ale także bolesnej.

Akcja „Katyń ocalić od zapomnienia” jest wyjątkowa. Pokazuje tak ważne wydarzenie jak mord katyński przez pryzmat jednej z ofiar. W ten sposób wydarzenie to nie jest zbrodnią dokonaną na tysiącach anonimowych oficerów, ale także mordem zadanym wyjątkowemu człowiekowi, ojcu, czy bratu ludzi, którzy żyją obok nas. Ocalić do zapomnienia znaczy poznać jednego z poległych i symbolem wzrastającego drzewa uczcić jego pamięć.
R E K L A M A
banner
W tym roku jeden z dębów katyńskich zostanie przekazany Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Uroczystość odebrania sadzonki będzie miała miejsce w rocznicę mordu katyńskiego - 10 kwietnia, o godzinie 10, w Urzędzie Miasta w Olsztynie. Dąb odebrany przez Muzeum Warmii i Mazur będzie upamiętniał podpułkownika Wiaczesława Ruszkiewicza, który zginął w Starobielsku. Po wojnie rodzina podpułkownika osiedliła się w Olsztynie, a jego syn był pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Uroczyste zasadzenie dębu odbędzie się 15 kwietnia 2015 roku, o godzinie 17.00 w Muzeum Przyrody w Olsztynie przy ulicy Metalowej. Dąb zostanie zasadzony w pięknym zabytkowym parku otaczającym Muzeum Przyrody. Jako miejsce zasadzenia dębu pamięci wyznaczono przestrzeń po drzewie złamanym wichurą. Niech to, że w miejsce drzew złamanych wiatrem sadzi się nowe drzewa, będzie symbolem tego, że w miejsce pięknych życiorysów złamanych mordem katyńskim wzrasta pamięć o ich bohaterstwie i poświęceniu.

Paweł Błażewicz

******

WIACZESŁAW RUSZKIEWICZ (ur. 18.02.1886-1940) syn Bolesława i Natalii, podpułkownik, oficer rezerwy Wojska Polskiego.

Wiaczesław Ruszkiewicz był absolwentem Szkoły Kadetów w Petersburgu. W latach 1914-1917 był wykładowcą i komendantem Oficerskiej Szkoły Artylerii w Petersburgu. Po odzyskaniu niepodległości został podpułkownikiem artylerii Wojska Polskiego. W 1923 przeniesiony do rezerwy. Rozpoczął karierę urzędniczą. Był inspektorem Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Kowlu, a następnie Krzemieńcu.

W sierpniu 1939 roku przydzielony do 27 Dywizji Pancernej 50 Pułku Piechoty w Kowlu. Do niewoli dostał się 21 września. Osadzony w obozie w Starobielsku, skąd przysłał do rodziny 2 karty pocztowe.


UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl