Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-04-09 12:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Elbląg gospodarzem debaty o wschodniej polityce UE

Olsztyn24
Elbląska starówka
Regionalny wymiar współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami – tak zatytułowane jest wyjazdowe seminarium Komisji CIVEX Komitetu Regionów, które już w najbliższy piątek (10.04) będzie gościł Elbląg. Spotkanie zgromadzi przedstawicieli władz samorządowych z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, dyplomatów oraz ekspertów z zakresu stosunków międzynarodowych.

- Wybór Elbląga jako miejsca seminarium był nieprzypadkowy – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Skomplikowana sytuacja w Europie z jednej strony, z drugiej zaś nasze regionalne doświadczenie ze współpracy z Obwodem Kaliningradzkim i funkcjonujący tu mały ruch graniczny powodują, że stosunki z Rosją budzą ogromne zainteresowanie.

- Bardzo cieszę się, że właśnie nasze miasto jest gospodarzem wyjazdowego posiedzenia Komitetu Regionów – podkreśla  Witold Wróblewski Prezydent Elblaga. - To dla nas bardzo duże wyróżnienie, ale także szansa na promocję i zaprezentowanie dotychczasowego dorobku. Z racji naszego położenia przygranicznego mamy duże doświadczenie w kontaktach z państwami bloku wschodniego w różnych sferach, w tym w realizacji wspólnych projektów unijnych.
R E K L A M A
banner
Dyskusje w Elblągu obejmą dwie sesje tematyczne: „Stosunki między Unią Europejską a Rosją. Rola samorządów lokalnych i regionalnych” oraz „Przyszłość Partnerstwa Wschodniego. Gdzie jesteśmy? Gdzie zmierzamy?”.

W debacie o relacjach UE - Rosja udział wezmą Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal, Paul Ivan z European Policy Center oraz wieloletni członek Komitetu Regionów Brytyjczyk Gordon Keymer. Paneliści będą mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy z Rosją i roli, jaką w tym kontekście odgrywają władze lokalne i regionalne.

Natomiast o przyszłości Partnerstwa Wschodniego rozmawiać będą m.in. Ambasador Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug i współprzewodniczący CORLEAP Emin Yeritsyan. Nie zabraknie też głosu łotewskiej prezydencji w UE. Co ważne, przedstawione podczas seminarium spostrzeżenia na temat funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, jak również perspektyw dla tej unijnej inicjatywy mogą być cennym wkładem w dyskusję, jaka prowadzona jest przed Szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w maju tego roku w Rydze.

- To duża satysfakcja, że właśnie w takim momencie, gdy w Unii Europejskiej toczą się liczne dyskusje na temat unijnej polityki wschodniej, międzynarodowe seminarium zdecydowano się zorganizować w naszym województwie – podkreśla wicemarszałek Jacek Protas, pomysłodawca seminarium, który w styczniu 2015 roku po raz trzeci wszedł w skład polskiej delegacji do Komitetu Regionów.

Seminarium rozpocznie się w piątek 10 kwietnia o godz. 9.00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu (Stary Rynek 25). O godz. 11.00 zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Komisji CIVEX François Decostera.

******

Komisja CIVEX - Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów w Brukseli. Zajmuje się takimi kwestiami jak wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne, prawa podstawowe, inteligentne regulacje i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, obywatelstwo i szersze zagadnienia instytucjonalne, np. sprawowanie rządów i decentralizacja. Interesują ją także zagadnienia wymiaru zewnętrznego UE, głównie z punktu widzenia krajów sąsiedzkich. W jej skład wchodzi ponad 100 przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich.


Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl