Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-04-16 18:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska inwestycja wśród laureatów konkursu Top Inwestycje Komunalne 2015

Olsztyn24
na południowym brzegu Jeziora Krzywego powstało CRS Ukiel
Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie znalazła się w dziesiątce najwyżej ocenionych inwestycji samorządowych w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015. Wyniki czwartej edycji konkursu ogłosili dzisiaj organizatorzy, do których należą Grupa PTWP oraz serwis Portalsamorządowy.pl. Wręczenie wyróżnień nastąpi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia.

Dziesiątka najlepszych, równorzędnych inwestycji komunalnych w Polsce w 2015, to zdaniem Rady Konsultacyjnej konkursu to:

» Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich
W 2014 r. zamontowano na terenie tych gmin prawie 2300 instalacji na budynkach mieszkalnych. Do projektu zgłoszono też 6 instalacji w budynkach publicznych. Podstawowym celem jest ochrona środowiska poprzez zmniejszenie zużycia węgla i gazu. Wartość inwestycji to ok. 36, 4 mln zł.
R E K L A M A
banner
» Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie
Efektem końcowym inwestycji będzie piękny, nowoczesny, całoroczny, wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny zlokalizowany nad jeziorem Ukiel. Kompleks ten stanowić będzie zespół obiektów usytuowanych nad wschodnim brzegiem jeziora. Wartość inwestycji to 65,3 mln zł.

» Rewitalizacja zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach
Zadaniem inwestycji była poprawa warunków zagospodarowania osiedla z przełomu XIX i XX wieku oraz utworzenie przestrzeni publicznej w formie „mini rynku” z towarzyszącą infrastrukturą rekreacyjną. Wartość inwestycji wyniosła 12,1 mln zł.

» Afrykarium na terenie ZOO we Wrocławiu
Nowoczesny obiekt turystyczny promujący ekologię i wiedzę o zwierzętach lądów, rzek, mórz i oceanów, prezentujący egzotyczny dla nas Europejczyków kontynent – Afrykę. Na innowacyjny charakter obiektu składają się m.in.: unikalna w skali światowej koncepcja prezentacji biotopów wodnych i okołowodnych Afryki; technologia podtrzymania życia oraz wyjątkowa konstrukcja obiektu. Wartość inwestycji to 220 mln zł.

» Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Budowa nowej siedziby NOSPR miała na celu wykorzystanie potencjału orkiestry oraz zachowanie jej dziedzictwa kulturowego, a także promocję muzyki klasycznej. Robiący wrażenie budynek składa się z 5 kondygnacji nadziemnych i 1 kondygnacji podziemnej. Inwestycja miasta Katowice powstała w centrum aglomeracji na terenach zrekultywowanych nieużytków po byłej Kopalni „Katowice”. Wartość inwestycji to 329,4 mln zł.

» Kompleksowe przygotowanie terenu inwestycyjnego „Tucznawa” w Dąbrowie Górniczej
Dzięki inwestycji uaktywniony został mający duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu teren inwestycyjny „Tucznawa”, a dodatkowo usprawniona została obsługa transportowo-komunikacyjna w mieście: wybudowano obwodnicę miasta w dzielnicy Ząbkowice, poprawił się dojazd do terenu inwestycyjnego Kazdębie i bezpieczeństwo ruchu wokół strefy aktywności gospodarczej. Dąbrowa Górnicza planuje, że na 260 ha pracę znajdzie 5.000 osób. Wartość inwestycji to 45,7 mln zł.

» Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej
Inkubator skupia różne profile działalności prozatrudnieniowej, od Centrum Integracji Społecznej poprzez wsparcie doradców zawodowych, pośredników pracy do mieszkania chronionego dla osób bezdomnych przechodzących proces readaptacji społecznej i zawodowej. Na potrzeby Inkubatora przebudowano budynek dawnego młyna papierniczego przy ul. Młyńskiej 11. Wartość inwestycji to ok. 3 mln zł.

» Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Budynek Europejskiego Centrum Solidarności powstał na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, przy placu Solidarności i pomniku Poległych Stoczniowców. Jest nie tylko ciekawym obiektem współczesnej architektury, ale tętniącym życiem centrum kulturalnym i naukowym oraz miejscem spotkań. Bryła siedziby ECS nawiązuje swoją sylwetką do statku, wpisując się w zarówno w krajobraz terenów postoczniowych, jak i w klimat miejsca i czasów, które ma upamiętniać. ECS jest miejscem spotkań naukowców, polityków, dziennikarzy. Realizowane są tu konferencje, warsztaty i różnego rodzaju projekty. Wartość inwestycji to 233,4 mln zł.

» Inkubator Kultury – Art_Inkubator w Łodzi
Utworzony w ramach Fabryki Sztuki inkubator jest unikatowym w skali kraju projektem. Adaptacja budynków pofabrycznych byłego kompleksu Karola Scheiblera pozwoliła nie tylko na wprowadzenie nowych funkcji do tych obiektów, ale również na zachowanie dziedzictwa kulturowego, jakim są budynki znajdujące się na posesji, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi – stanowiące część zespołu zabudowy fabryczno-mieszkalnej „Księży Młyn”. Wartość inwestycji to 30,1 mln zł.

» Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Inwestycja ma na celu budowę nowoczesnej infrastruktury kolejowej, czyli 17-kilometrowego łącznika między dwiema ważnymi liniami kolejowymi. E65 Warszawa-Gdynia i linią kolejową 201 Kościerzyna-Gdynia. Istotnymi elementami są: stworzenie sprawnego systemu transportu publicznego łączącego Port Lotniczy Gdańsk z centrum miasta oraz powstaniem nowej drogi kolejowej łączącej aglomerację trójmiejską z subregionem Kaszub. Jest to pierwsza od 1989 r. nowa linia kolejowa w Polsce. Wartość inwestycji to 1,1 mld zł.

Nagrodę specjalną internautów, zdobywając największą liczbę głosów, otrzyma rewitalizacja zabytkowego osiedla patronackiego kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Główne kryteria oceny, którymi kierowali się członkowie Rady Konsultacyjnej konkursu, to: efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych jednostki samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.

Statuetki Top Inwestycji Komunalnych zostaną wręczone 21 kwietnia br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W największej imprezie biznesowej Europy Centralnej weźmie udział około 6 tys. gości z kraju i z zagranicy.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl