Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-04-22 13:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Skandynawia poznaje potencjał inwestycyjny Warmii i Mazur

Olsztyn24
Konferencja odbyła się w Elblągu
Ponad stu przedstawicieli samorządów, biznesu, pracowników instytucji otoczenia biznesu i dziennikarzy z Polski, Szwecji i Finlandii wzięło udział w konferencji „Otwarci na Skandynawię”, która odbyła się we wtorek (21.04) w Elblągu. Uczestnicy konferencji rozmawiali o zacieśnieniu współpracy między Warmią i Mazurami a krajami skandynawskimi.

- Warmińsko-mazurskie to dobry przykład inwestycji krajowych i zagranicznych, zwłaszcza w naszych najmocniejszych branżach, bliskich także krajom skandynawskim: w sektorze drzewno-meblarskim, turystyce, produkcji jachtów oraz żywności wysokiej jakości – powiedział podczas konferencji marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie pozwoli na zacieśnienie dotychczasowych kontaktów i nawiązanie nowych. Rolą samorządu jest ułatwienie kontaktów między biznesem krajów nordyckich a warmińsko-mazurskim, dlatego tak bardzo nam zależy na promocji gospodarczej regionu – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Uczestnicy konferencji rozmawiali o potencjale i wizerunku województwa warmińsko-mazurskiego w oczach przedstawicieli firm skandynawskich, możliwościach przeniesienia biznesu na Warmię i Mazury czy o różnicach w uwarunkowaniach prawnych w działalności gospodarczej w Polsce, Finlandii, Szwecji i Norwegii.
R E K L A M A
banner
- W każdym kraju inwestorzy wymagają wsparcia i takie są też oczekiwania – by otrzymać pełną informację, dotyczącą wymogów prawnych czy gdzie i jaką pomoc można uzyskać – powiedział Antti Pohjonen, prezes Sand Valley Company z o.o. z Pasłęka. – A Warmia i Mazury są fantastycznym miejscem na inwestycje.

Przypomnijmy, że tegoroczna konferencja jest częścią misji przyjazdowej przedsiębiorców ze Szwecji i Finlandii. Uczestniczą w niej przedstawiciele 24 firm, zainteresowani współpracą z polskimi przedsiębiorcami lub inwestowaniem na Warmii i Mazurach. Misja rozpoczęła się w poniedziałek, 20 kwietnia i potrwa trzy dni. Będzie to okazja do zapoznania się z ofertą firm z wiodących w regionie branż, np. meblarstwa czy produkcji żywności. Przedsiębiorcy w planach mieli odwiedzenie takich miejsc jak Elbląski Park Technologiczny, fabryka mebli Wójcik w Elblągu oraz pole golfowe Sand Valley Golf&Country Club w Pasłęku.

Wydarzenie „Otwarci na Skandynawię” odbywa się już po raz trzeci i stanowi kolejny etap intensywnej promocji samorządu województwa warmińsko-mazurskiego skierowanej na biznes z krajów skandynawskich. Dotychczasowe działania to m.in. misje przyjazdowe i wyjazdowe, bezpośrednie spotkania i kontakty, kampanie promocyjne oraz turniej golfowy Warmia & Mazury Cup, zorganizowany dla skandynawskiego i polskiego biznesu.

Zainteresowanie krajami północy nie jest przypadkowe, Skandynawia jest bowiem coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla polskich firm. Według danych Ministerstwa Gospodarki w 2014 roku Polska znajdowała się na 11. miejscu wśród odbiorców szwedzkich towarów oraz wśród krajów eksportujących na rynek szwedzki. W Finlandii plasuje się na miejscu 13., zarówno wśród krajów eksportujących, jak i importujących.  Według NBP do końca 2013 roku Finlandia zainwestowała w Polsce w formie inwestycji bezpośrednich 1,56 mld euro.

Komentarze [1]
~korek1 / 2015-04-22 21:04
Dobrze by było gdybyśmy i my na tym zarobili nie tylko obcy na naszym terenie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl