Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2015-04-28 16:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto zaprezentowało nowe inicjatywy wspomagające seniorów

Olsztyn24
Od lewej: Ewa Bertrand-Zbierska, prezydent Piotr Grzymowicz i Andrzej Domański | Więcej zdjęć »
Trzy nowe inicjatywy mające wspomóc starszych mieszkańców Olsztyna zaprezentowano dzisiaj (28.04) podczas konferencji prasowej w ratuszu z udziałem prezydenta miasta Piotra Grzymowicza, Ewy Bertrand-Zbierskiej - dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miasta oraz prawnika Andrzeja Dramińskiego. Telefon życzliwości dla seniora, koperty życia i uformowanie się miejskiej rady seniorów zajmującej się sprawami tej grupy olsztynian, to przedsięwzięcia, którymi miasto chce ułatwić im życie.

Pierwsza ze wspomnianych inicjatyw będzie dostępna już od jutra (29.04). Dzwoniąc pod numer 89 522 28 20 starsi mieszkańcy miasta będą mogli porozmawiać nie tylko z fachowcem, ale też z kimś, kto rozumie osobę po drugiej stronie słuchawki, będzie miał dla niej wiele życzliwości i cierpliwości. Osoby dzwoniące mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i tzw. pomoc obywatelską - informacje, jak załatwić różne sprawy w urzędach i jak korzystać z udogodnień oferowanych przez miasto, fundacje i organizacje twórcze.

Telefon życzliwości oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów. W projekt zaangażowali się wolontariusze z pokolenia 60+. Telefon będzie czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 13.30-15.30.
R E K L A M A
banner
Kolejnym przedsięwzięciem będzie wdrożenie kopert życia. Olsztyńscy seniorzy będą mogli w nich przechowywać najważniejsze informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, m.in. o przyjmowanych lekach, alergiach i uczuleniach na leki, kontaktach do najbliższej rodziny lub opiekunów.

W kopercie życia powinny się znaleźć wszystkie dane, które mogą być potrzebne ratownikom medycznym na wypadek konieczności udzielenia pomocy osobie potrzebującej. Wypełnioną kartę informacyjną w plastikowej kopercie (dostępne już wkrótce m.in. w Urzędzie Miasta) należy umieścić w lodówce, a na niej przykleić naklejkę „Koperta Życia”. W ten sposób pomoc medyczna wezwana do domu seniora będzie mogła znaleźć niezbędne dla pacjenta informacje i odpowiednio zareagować.

Ostatnią z inicjatyw jest powołanie rady senioralnej, która miałaby zajmować się zagadnieniami i wdrażaniem przedsięwzięć poprawiających poziom życia seniorów mieszkających w Olsztynie. Według wstępnych założeń uchwała powołująca radę mogłaby zostać podjęta na majowej sesji Rady Miasta, gdyż wczoraj zakończone zostały konsultacje społeczne w tej sprawie. Wypracowane rozwiązania przekazane zostaną do uwzględnienia podczas tworzenia projektu uchwały.

Obecnie w Olsztynie mieszka 42 tysiące seniorów - osób mających więcej niż 60 lat. 22 tysiące z nich to kobiety.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja na temat nowych inicjatyw wspierających seniorów

»

28-04-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl