Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-05-04 16:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Jedyny taki szlak na świecie

Olsztyn24
Kanał Elbląski, okolice Karczemek nad S-7 (fot. BR) | Więcej zdjęć »
W czerwcu do użytku zostanie oddany zabytkowy Kanał Elbląski. Po wielu latach rewitalizacji, obiekt liczący półtora wieku, znów zachęca turystów do jego odwiedzenia. Wokół obiektu powstaje nowa infrastruktura turystyczna – jedną z atrakcji są nowatorskie ścieżki questingowe.

Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest to jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach, pokonując fragmenty wzniesień między odcinkami wodnymi.

Od początku XIX wieku dostrzegano potrzebę połączenia jeziora oberlandzkiego (dzisiejszego Pojezierza Iławskiego i okolic Ostródy) z wybrzeżem Bałtyku. Tłumaczono to skróceniem drogi transportu towarów do Gdańska. Budowę kanału rozpoczęto w 1844 roku. Już od początku swojego funkcjonowania kanał był istotnym szlakiem komunikacyjnym i pełnił ważną rolę gospodarczą przyczyniając się do rozwoju owych pojezierzy. Pierwszy rejs turystyczny kanałem, miał miejsce w 1912 roku. Od 1927 roku rejsy pasażerskie odbywają się regularnie. Umożliwienie tego wiązało się z dużymi nakładami finansowymi. Można napotkać w literaturze informacje, że budowa była droższa o około 10% od kosztu budowy Wieży Eiffla w Paryżu. Wartość kosztów odpowiadała wartości 77 ton złota. Obecnie ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego, dlatego na niektórych odcinkach Kanału można poruszać się tylko kajakiem.
R E K L A M A
banner
W Polsce istnieją setki szlaków turystycznych. Jednak ten, który znajduje się w Elblągu, jest wyjątkowy ze względu na funkcjonujące na nim urządzenia hydrotechniczne, są to pochylnie, które umożliwiają przetoczenie statków w miejscach, gdzie nie może się to odbyć drogą wodną. Obiekt znajduje się na terenie licznych rezerwatów, które wzbogacają podróżowanie o walory przyrodniczo-krajobrazowe. Dodatkową atrakcją, która będzie dostępna od połowy maja na terenie Lokalnej Grupy Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski” są ścieżki Questingowe.

Questing to angażująca forma samodzielnego zwiedzania łącząca zabawę z edukacją. Kto może questować? Każdy, kto posiada ulotkę i podąża wskazówkami oraz zagadkami z tekstu. Oprócz niesamowitych historii czy legend możemy wykonać zadania, które są alternatywą dla formy encyklopedycznych informacji zawartych w przewodnikach.

- W okolicach Kanału Elbląskiego możemy przejść ścieżki w Jelonkach, Małdytach i Miłomłynie, i każda z nich prezentuje inną niesamowitą historię, jednak prezentują ten ważny, unikalny zabytek - komentuje Stanisława Pańczuk, prezes Lokalnej Grupy Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski”. - Z naszych questów można się dowiedzieć między innymi tego, że statki zamiast płynąć wodą, suną fragmentami po trawie, a samo powstanie kanału, to według podań królewski kaprys. Ciekawostką również jest to, że poza Stanami Zjednoczonymi nie ma na świecie żadnej konkurencji.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl