Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-04-20 14:04 | Rozmiar tekstu: A A A
Przypominamy:

Spotkanie tych, którzy pierwsi zamieszkali w Olsztynie

Olsztyn24
Tadeusz Milewski mieszka w Olsztynie od 1945 roku
Gwizd i stukot wtaczającej się na peron lokomotywy parowej powita 9 maja br. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie uczestników Gali „Olsztyniacy 1945”. Tę szczególną uroczystość organizuje Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, wraz z licznymi partnerami, pod patronatem wojewody, marszałka województwa i prezydenta Olsztyna dla uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i tych z mieszkańców Olsztyna, którzy mieszkają w grodzie nad Łyną od 1945 roku.

Pomysłodawcą i inicjatorem gali jest Tadeusz Milewski, społecznik mieszkający w Olsztynie od połowy 1945 roku, obecnie m.in. prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Ojciec Tadeusza Milewskiego, Zygmunt, był kolejarzem i znalazł się w grupie pierwszych osadników, którzy przyjechali z Białegostoku do Olsztyna 19 lutego 1945 roku. Mający wówczas 7,5 roku Tadeusz, wraz z 10-letnim bratem Januszem i mamą Heleną, został ściągnięty przez ojca z Białegostoku do Olsztyna w czasie wakacji 1945 roku, po skończeniu nauki w I klasie szkoły podstawowej. Po wakacjach chłopcy rozpoczęli naukę II klasie obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynie. Rodzina kilkakrotnie zmieniała lokum, by ostatecznie trafić do mieszkania przy ulicy Karłowicza. Według szacunków Tadeusza Milewskiego, w 1945 roku w Olsztynie mogło mieszkać około 5 tys. ludzi. Chociaż migracja była wielka, do dzisiaj w Olsztynie - zdaniem Tadeusza Milewskiego - mieszka ponad 200 osób, które przyjechały do Olsztyna w 1945 roku.

- Kiedy na początku tego roku podzieliłem się swoim pomysłem dotyczącym zorganizowania spotkania pierwszych olsztyniaków, zarówno wojewoda, jak i marszałek, a także prezydent Olsztyna przyklasnęli temu pomysłowi, obejmując honorowy patronat nad imprezą - mówi Tadeusz Milewski. - Uroczyste spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 maja, o godz. 12 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Intencją Tadeusza Milewskiego było, by pierwsi mieszkańcy Olsztyna na spotkanie zostali zaproszeni imiennie. Stąd wyszła prośba do Urzędu Miasta o przeprowadzenie kwerendy ksiąg meldunkowych z 1945 roku i ustalenie tych z obecnych mieszkańców miasta, którzy mieszkali w Olsztynie już w 1945 roku. Uzyskany wykaz 96 nazwisk jednak nie zadawala Tadeusza Milewskiego.

- Na tej liście nie ma ani mnie, ani mojego brata, brakuje też wielu nazwisk znanych mi osobiście od 1945 roku mieszkańców Olsztyna - mówi Tadeusz Milewski. - Sądzę, że w Urzędzie Miasta sporządzono listę osób, które urodziły się w Olsztynie w 1945 roku, a to nie jest to czego oczekiwałem. Starałem się o spotkanie w tej sprawie z prezydentem miasta, ale jakoś nie udało mi się dostać do prezydenta. Interwencja na niższym szczeblu też nic nie dała. Pozostaje mi więc prosić za pośrednictwem mediów tych spośród pierwszych mieszkańców Olsztyna, którzy nie otrzymają imiennych zaproszeń na galę, by zgłaszali się do mnie, byśmy mogli ich na to uroczyste spotkanie uroczyście zaprosić, a podczas spotkania uhonorować.

Z formalnego punktu widzenia czas na zgłoszenie udziału w gali jest do końca tego tygodnia. Zgłaszać się będzie można również później, ale organizatorzy nie zdążą już wydrukować imiennych zaproszeń i przygotować certyfikatów, jakie z rąk prezydenta Olsztyna otrzymają 9 maja pierwsi mieszkańcy miasta. Swój udział w gali pierwsi (z 1945 roku) i zarazem obecni mieszkańcy Olsztyna mogą zgłaszać e-mailem na adres olsztyniacy1945@wp.pl, telefonicznie pod numerem 89 535 15 50 lub osobiście w mieszczącym się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Warmińsko-Mazurskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

A sama gala zapowiada się interesująco. Gości wchodzących do filharmonii witać będzie Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Po wspomnianych na wstępie niniejszego artykułu odgłosach wtaczającej się na peron lokomotywy parowej, uczestnicy gali zobaczą nawiązującą do 1945 roku etiudę teatralną przygotowaną przez słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka pod kierownictwem Cezarego Ilczyny. Potem z okolicznościowymi przemówieniami wystąpią prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wojewoda Marian Podziewski i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Następnie pierwszym mieszkańcom Olsztyna wręczone zostaną certyfikaty „Olsztyniacy 1945”. Oficjalną część gali zakończy prelekcja prof. Stanisława Achremczyka zatytułowana również „Olsztyniacy 1945”.

W części artystycznej wystąpi chór dziewczęcy Cantabile oraz Czerwony Tulipan, który swój koncert zakończy sztandarowym utworem „Olsztyn kocham”.

Ciekawe doznania organoleptyczne czekają też uczestników gali w foyer filharmonii. Świętująca w tym roku 70-lecie otwarcia pierwszego sklepu w Olsztynie PSS Społem przygotuje poczęstunek w postaci... „Kromki historii”. Na stołach zamiast kawioru czy ananasów pojawi się czarny chleb, smalec z cebulą, marmolada, oranżada. Klimat 1945 roku przypomni również „siwucha”, która z konieczności będzie musiała zastąpić powszechnie używany w tamtym czasie nie tylko w Olsztynie bimber.

Wstęp na galę jest wolny. Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl