Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-05-08 20:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Narodowy Dzień Zwycięstwa pod nową datą

Olsztyn24
Uroczystość pod Pomnikiem Armii Krajowej | Więcej zdjęć »
Dzisiaj w całej Polsce obchodzono Narodowy Dzień Zwycięstwa. Od tego roku to święto obchodzone będzie nie 9 maja, jak od 1945 roku do tej pory, lecz 8 maja. Taką decyzję 24 kwietnia br. podjął Sejm, a zatwierdził Prezydent RP. Również w Olsztynie zorganizowano świąteczną uroczystość, która łączyła się z obchodami 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Nowe było również miejsce uroczystości. Do tej pory kolejne rocznice zakończenia II wojny światowej świętowano na cmentarzu wojennym przy ul. Szarych Szeregów. W tym roku po raz pierwszy uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Armii Krajowej, u zbiegu ulicy Dąbrowszczaków i Alei Piłsudskiego.

Uroczystość zorganizował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który jako jej gospodarz pierwszy wystąpił z okolicznościowym przemówieniem. Głos zabrała także Anna Wasilewska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. W programie była również modlitwa za ofiary II wojny światowej odmówiona przez ks. Zbigniewa Czernika, Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez kompanię honorową złożoną z żołnierzy olsztyńskiego Batalionu Składowania. Nie zabrakło też ceremonii składania pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalania zniczy. Uroczystą oprawę zapewniła orkiestra wojskowa z Giżycka, która wykonała m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.
R E K L A M A
banner
W uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej udział wzięli kombatanci, żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy Olsztyna. Licznie przybyły również poczty sztandarowe z olsztyńskich szkół.

Ciekawym akcentem uroczystości był Chleb Wojenny, przygotowany specjalnie na dzisiejszą uroczystość przez Piekarnię Tyrolska według receptury z 1945 roku. Wśród uczestników święta rozdano 70 takich chlebów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Narodowy Dzień Zwycięstwa 2015 w Olsztynie

»

08-05-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl