Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-05-23 18:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn laureatem nagrody „Wzory Kultury”

Olsztyn24
Kultura w Olsztynie to przede wszystkim MOK
Władzom Olsztyna nie raz „dostało się” za poziom miejskiej kultury, a w szczególności za zbyt małe nakłady na tę sferę społecznej aktywności. Okazuje się jednak, że z zewnątrz wygląda to inaczej, że Olsztyn w dziedzinie kultury może być wzorem dla innych miast. Narodowe Centrum Kultury wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną przyznały właśnie Olsztynowi nagrodę „Wzory Kultury”.

„Jest ona (nagroda - red.) dowodem uznania dla miast, w których kultura jest traktowana jako ważny element rozwoju społeczno-gospodarczego; takim miastem jest Olsztyn. Żywię szczerą nadzieję, że przykład stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zachęci przedstawicieli administracji samorządowej i wszystkich, którym zależy na kulturze do jeszcze bardziej wytężonej i - co najważniejsze - wspólnej pracy” - napisał Krzysztof Dudek - dyrektor Narodowego Centrum Kultury w liście do prezydenta Olsztyna informującym o przyznaniu nagrody.

Gala, podczas której zostaną wręczone nagrody „Wzory Kultury”, odbędzie się we wtorek (26.05) w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
R E K L A M A
banner
Komentarze [6]
~Agnieszka K / 2015-05-28 00:16
Proszę Pana „Z boku” całkowicie się zgadzam z powyższą wypowiedzią. Ostrożność i czujność musi być. Wierzę jednak w czyste intencje ludzi angażujących się w taką społeczną pracę w tym przypadku na rzecz kultury. Trochę jednak drgnęło w dobrym kierunku. Uczymy się na nowo budować dobro wspólne. W tym procesie porażki mają oczywiście miejsce. W mojej opinii warto jednak podejmować takie wyzwania. Obywatele Kultury Olsztyna czy też Obywatelska Rada Kultury Olsztyna to propozycje formuły prowadzenia dialogu z UM. Efekty może nie są tak mocno medialne, ale od dwóch lat olsztyńską kulturę od podpisania Deklaracji omijają cięcia budżetowe. Co więcej prowadzone są prace nad Strategią Rozwoju Polityki Kulturalnej. Zatem życzymy sobie dalszych owocnych i konsekwentnych działań. Pozdrawiam.
~Z boku, do pani Agnieszki / 2015-05-27 08:23
I szczaw ma dużo żelaza - na zdrowie! Szanowna Pani, OLA to tylko przykład - bo jest on widoczny z daleka, z innego miasta, dlatego Olsztynowi zazdroszczę. Co do ciał typu rada to nadal zostaję ostrożny. Te rady narady to często potencjalni beneficjenci, którzy tłuką się o swoje, gromadzą się jak politykierzy. A jak się dotłuką, to potem zapominają o innych twórcach i budują swoją instytucję. To tylko interesy. Widzę to w wielu miastach. Filozofują, filozofują, a twórca dłubie gdzieś biedny na boku i cieszy się jak go telewizja śniadaniowa zaprosi do studia. Czy nie tak jest? Na odpowiedź nie liczę.
~Agnieszka K / 2015-05-27 00:32
Komentatorko albo komentatorze „Z boku”. Nie wdając się w dyskusję podkreślam bardzo wyraźnie, że szanuję pracę ludzi MOK w Olsztynie. Większość z nich współpracuje ze mną przy różnych projektach artystycznych, poza strukturami MOKu. Chciałam tylko wyraźnie zaznaczyć, że kulturę w Olsztynie tworzy wiele podmiotów i tych samorządowych i tych alternatywnych.(A nie jak widnieje podpis pod zdjęciem, które umieściła Redakcja.) Proszę zatem nie odbierać mojego wpisu jako ignorancję w stronę instytucji MOKu, bo przedmiotem tematu nie jest OLA. A co do drugiej części komentarza to kultura nie powinna się dziać tylko i wyłącznie sezonowo. Ale to już temat na inną dyskusję. Pozdrawiam i choć nie zaliczam siebie do maruderek ani pieniaczek spadam na szczawiową sałatkę. Wszystkiego dobrego.
~Z boku / 2015-05-26 10:49
Nie mam czasu na przynależności do grup, rad, związków, lobby. Tyram, a po pracy tworzę, czyli robię, co lubię. Gremia władzy omijam, nie pcham się tam. Kiedy patrzę na Olsztyn z pewnej odległości, a z przyzwyczajenia przeglądam program Olsztyńskiego Lata Artystycznego, to wbija mnie on w grunt ze zdumienia. Jak w tak niedużym i biednym mieście może powstać tyle imprez !!!! Trzeba być chorym z urojenia, by tego nie docenić. Nie wierzę, aby nad tym programem pracowały jakieś tam grupy typu obywatele! Ja widzę , że robili to ludzie MOK, którego role pani Agnieszka Kołodyńska wyraźnie pomniejsza. To nie pani Agnieszka i podobni negocjowali szczegóły kilkudniowych festiwali itp itd. co łatwe z pewnością nie jest. Ja też jestem obywatelem, zajmuje mnie sztuka, może nie taka jaką widzę w ofercie Olsztyńskiego Lata Artystycznego, ale nie przeszkadza mi docenić tego, co jest. Gdańsk nie ma tylu imprez. Poznań buduje może dwa wydarzenia i koniec. Olsztyn ma jedno wydarzenie - całe lato, longiem. Żałuję, że może zobaczę tylko dwa koncerty i nie starczy czasu na więcej. Pozdrawiam i zazdroszczę olsztyniakom. Maruderów wysyłam na szczaw razem z pewnym panem politykiem, który ten szczaw w biedzie polecał, a teraz ta opcja przegrała.
~Agnieszka K / 2015-05-25 22:10
Szanowna Redakcjo, Nagroda będzie składana na ręce Prezydenta, ale jest przeznaczona dla miasta, a więc obywateli także. Warto przypomnieć, ze Obywatele Kultury Olsztyna rozpoczęli dialog z UM w sprawie polityki kulturalnej. Ten proces trwa od 2012 roku. Dalsze prace, podpisanie Deklaracji, działania Obywatelskiej Rady to pokłosie tych trudnych rozmów. Gratulacje należą się zatem także obywatelom, którzy swój czas poświęcili, by ten dyskurs był poważnie traktowany przez UM. Udało się. Dialog i prace są konsekwentnie prowadzone przy dobrej woli włodarzy i pracy pro bono Obywatelskiej Rady Kultury . Kultura w Olsztynie to nie tylko MOK jak Państwo umieścili podpis pod zdjęciem. W mojej opinii zresztą nie na miejscu. Nie ujmuję oczywiście pracującym tam ludziom ogromnego wkładu na rzecz kultury. Nagroda „Wzory kultury” to wspólny sukces obywateli i włodarzy miasta. To dowód uznania dla miasta za to, że kultura traktowana jest jako istotny element rozwoju społeczno- gospodarczego . Warto o tym pamiętać i mocno to podkreślać, zwłaszcza na wstępie Państwa noty. Warto, żeby gazety powróciły do misji przekazywania rzetelnych informacji. Ten news jest budujący, ale w Państwa przekazie nie niesie za sobą niestety żadnej treści łączącej obywateli z włodarzami. Wręcz przeciwnie. Pozdrawiam Agnieszka Kołodyńska
~olsztyniak / 2015-05-24 19:43
A gdzie ci komentatorzy od naprawiania świata i wiecznej krytyki? Nabrali wody w usta? Zatkało ich? I dobrze ze zatkało bo ich mądrości tyle warte co nic. Ja kłaniam się ludziom co po prostu pracują i jeszcze inni potrafią ich nagrodzić. Wiwat MOK!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl