Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-05-27 14:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Tartak Raphaelsohnów wśród laureatów plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku

Olsztyn24
Delegacja olsztyńskiego MOK (z prawej) odbiera wyróżnienie w konkursie | Więcej zdjęć »
Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie został wyróżniony w kategorii „Wydarzenie” ogólnopolskiego Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2014”. Laureatów plebiscytu poznaliśmy we wtorek (26.05) podczas gali wręczenia nagród, któa odbyła się z w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku ponad 70 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie historyczne 2013 r. uznało projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których jury wybrało finałową piętnastkę. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy internautów.
R E K L A M A
banner
Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wystawa przedstawiała historię 14 osób-bohaterów związanych z antykomunistycznym podziemiem w latach 1944–1956, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na kontynuowanie walki o suwerenność Polski w szeregach antykomunistycznej konspiracji. Byli wśród nich żołnierze – weterani walk z lat 1914–1920, kampanii wrześniowej oraz konspiracji antyniemieckiej z lat 1939–1945, żołnierze zawodowi, osoby cywilne, przedstawiciele różnych grup społecznych, poglądów politycznych i pokoleń.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2014 roku uznano otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Muzeum mieści się w zrewitalizowanym obiekcie według projektu braci Zillmanów. Stała ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: od parteru, gdzie znajduje się sala „Świętochłowice A.D. 1919”, której wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań, do antresoli skąd można podziwiać posiedzenia sztabu. Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskał „Projekt: Pilecki” realizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Celem projektu była organizacja różnych wydarzeń związanych z popularyzacją jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. W ramach projektu powstał między innymi portal internetowy (www.projektpilecki.pl) oraz fabularyzowany dokument o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, wyróżniła w Plebiscycie:

Kategoria WYDARZENIE:

» 1000 lat historii Żydów polskich – wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
» Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka),
» Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),
» Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

Kategoria WYSTAWA:

» Wystawa „MADE IN POLAND” (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
» Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014” (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),
» Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
» Wystawa „Mit Galicji” (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA:

» Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
» Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),
» Obchody Roku Kolberga (organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),
» „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum” (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

Podczas uroczystego zakończenia plebiscytu wręczono 3 nagrody główne – cenne statuetki, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

Plebiscyt odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Józek / 2015-05-28 11:49
MOK wychodzi na prostą? A to fajnie. Tartak istotnie zrobiony na cacko.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl