Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-05-30 22:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Bibliotekarze z WBP wzięli udział w pierwszej edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek

Olsztyn24
Noc Bibliotek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W sobotę (30.05) wiele bibliotek publicznych i szkolnych w całej Polsce zaprosiło na Noc Bibliotek - wieczorno-nocne imprezy promujące czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Z możliwości atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swojej biblioteki i jej zbiorów, a także oferty edukacyjno-kulturalnej skorzystali m.in. bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, zapraszając nie tylko miłośników książek do Starego Ratusza.

- Noc bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo zainicjowana przez Instytut Książki, w tym roku organizowana po raz pierwszy - powiedziała nam Izabela Frąckowiak, kierownik czytelni głównej WBP w Olsztynie. - Informację o tej akcji otrzymaliśmy na początku maja i uznaliśmy, że nie może ona odbyć się bez naszego udziału.

Na miejsce wydarzeń związanych z Nocą Bibliotek wybrano położony na olsztyńskiej starówce, należący do WBP Stary Ratusz. Tam przygotowano przekrojową ekspozycję zasobów biblioteki i oferty kulturalno-edukacyjnej biblioteki.
 
- Pokazujemy wszystkie agendy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, całą naszą działalność w jednym miejscu - powiedziała Izabela Frąckowiak. - Na co dzień jesteśmy rozproszeni po mieście: Biblioteka dla Dzieci jest przy ulicy Żołnierskiej, Muzoteka na 1 Maja, a w Starym Ratuszu jest wypożyczalnia i czytelnia. Więc chcieliśmy pełną paletę swoich usług pokazać jednego dnia, w jednym miejscu.
R E K L A M A
banner
Przy wejściu do Starego Ratusza, oprócz banerów informujących o odbywającej się w budynku imprezie, odwiedzających witało stoisko z książkami do wymiany, głównie poświęconymi turystyce. Każdy, kto miał w domu niepotrzebną książkę, mógł ją na tym stoisku wymienić na inną. A gdy komuś wpadła w oko jakaś pozycja, mógł ją nawet otrzymać od bibliotekarzy nie mając innej książki na wymianę.

Po wejściu do Starego Ratusza w oczy rzucał się się ogromnych rozmiarów kielich z losami loteryjnymi w środku. Co godzinę uczestnicy Nocy Bibliotek mogli wyciągnąć los i wylosować książkę. Takich fantów dla czytelników bibliotekarze przygotowali aż 25.

Wokół galerii Stary Ratusz, gdzie o odbywała się impreza, bibliotekarze zorganizowali stoiska, na których pokazywali co mają i co potrafią. Było więc stoisko z literaturą dla dzieci, reprezentowaną przez książki z opowiadaniami o kotach. Było stoisko z wydawnictwami albumowymi, audiobookami i e-bookami, a także kolorowymi czasopismami reprezentującymi zasoby wypożyczalni książek i czasopism. Były też stoiska z płytami i wydawnictwami muzycznymi oraz grami planszowymi, które także można wypożyczyć, lub z których można skorzystać na miejscu w WBP.

Panie w WBP pokazały też, że w swojej działalności nie ograniczają się wyłącznie do prostego wypożyczania zasobów bibliotecznych. Sposobem na zainteresowanie czytelnictwem, szczególnie młodych czytelników, mogą być prace plastyczne lub konkursy, których próbkę można było zobaczyć w Starym Ratuszu. Szczególnie interesujące było szycie na miejscu „poduszek do książki” i ozdabianie ich różnymi motywami. Ciekawy był też pomysł konkursu przygotowanego przez dział informacyjno-bibliograficzny z wykorzystaniem gwary warmińskiej.

Odwiedzający w sobotni wieczór Stary Ratusz mieli też możliwość nieodpłatnego zapisania się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Na co dzień taka przyjemność kosztuje 5 złotych.

Pierwsza Noc Bibliotek w WBP trwała od 18. do 22.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Noc Bibliotek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie

»

30-05-2015

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl