Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
JTW | 2015-06-24 16:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Cykl warsztatów dla seniorów w parkach Olsztyna dobiegł końca

Olsztyn24
Warsztaty w Parku Podzamcze (fot. Arkadiusz Stankiewicz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Dziś (24.06) spotkaniem w Parku Podzamcze zakończył się cykl warsztatów dla seniorów zatytułowany „Kwiaty, wici, krzaki”. Warsztaty te adresowane były do osób w wieku 60+ i zakładały połączenie aktywności plastycznych ze zdobywaniem wiedzy o przyrodzie miejskiej. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję spotkać się trzykrotnie, wcześniej kolejno w Parku Kusocińskiego i Parku Centralnym.

Spotkania w olsztyńskich parkach za każdym razem przybierały inną formę, zmieniał się także skład grupy. Podczas warsztatów prowadzonych przez artystów i pedagogów, arteterapeutów, wykorzystywano różnorodone techniki plastyczne oraz omawiano inne zagadnienia. Do wygłoszenia pogadanek i mini- wykładów zaproszeni zostali m.in. leśnik, specjalista ds. zieleni miejskiej, biolog, zielarka, działkowiec.

Wykonywano prace stosunkowo proste, a instruktorzy służyli uczestnikom warsztatów pomocą techniczną i merytoryczną. Spotkania były bezpłatne, organizatorzy zapewniali niezbędne materiały plastyczne. Projekt realizowany był przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Głównym celem projektu było zaproszenie seniorów do wspólnego spędzenia czasu w kreatywny sposób i w kontakcie z miejską przyrodą. Spotkania łączyły w sobie walory edukacyjne – seniorzy mogli dowiedzieć się więcej o otaczającej ich przyrodzie, tak roślinach jak i zwierzętach, oraz artystyczne – była szansa na działania kreatywne i moment autoekspresji. Był także aspekt towarzyski – seniorzy z różnych grup i środowisk mogli się przy tej okazji poznać i wejść we wzajemne interakcje. 

Organizatorzy – Stowarzyszenie Samograj i inicjatywa Warsztaty Tekli -  nie wykluczają, że projekt będzie kontynuowany i rozwijany w przyszłości. Zainteresowało się nim wielu specjalistów, którzy chętnie podzieliliby się także swoją wiedzą z uczestnikami i włączyli we wspólne działania podczas kolejnych spotkań.

******

Joanna Tekla Woźniak o projekcie:

W Olsztynie, jak w większości miast wojewódzkich, z roku na rok powiększa się ilość aktywności dedykowanych edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Powstają tzw. kluby malucha, różnorodne programy animacji dla dzieci, programy artystyczne i edukacyjne realizowane we współpracy ze szkołami i innymi instytucjami. Seniorzy natmiast, będąc powiększającą się z roku na rok grupą społeczną wydają się być w tej kwestii zaniedbani. Poza działalnością Uniwersytetu i Akademii Trzeciego Wieku wciąż brakuje ciekawych warsztatów, okazji do spotkań i edukacji dedykowanej osobom starszym. Brakuje nade wszystko aktywności niewymagających dużych nakładów finansowych, na które mogą sobie pozwolić emeryci i osoby niezamożne.

Poprzez proponowany projekt chcieliśmy to choćby w minimalnym stopniu zmienić, zachęcając osoby starsze do spotkania się w przestrzeni publicznej miasta, a konkretnie na terenach zielonych i w parkach. Jednocześnie chcieliśmy zaprosić ich do aktywnego uczestnictwa w zajęciach rozwijających kreatywność, umiejętność współdziałania w grupie, pozwalająca nawiązać nowe znajomości i spędzić czas w miłej atmosferze.

Uczestnikami warsztatów mogli być wszyscy zainteresowany mieszkańcy miasta i regionu w wieku 60 +. Do udziału w warsztatach nie były wymagane zaawansowane umiejętności w zakresie twórczości artystycznej czy rozwinięte zdolności manualne.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl