Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2015-07-03 18:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńskie obchody rocznicy bitwy przełomu sprawy polskiej

Olsztyn24
Olsztyńskie obchody 99. rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (3.07) w wigilię rocznicy bitwy pod Kostiuchnówką, odbyły się w Olsztynie uroczystości upamiętniające jej 99. rocznicę. Kostiuchnówka to największa polska bitwa pierwszej wojny światowej, która ukazała światu wartość polskiego żołnierza i miała kolosalne znaczenie dla rozwoju działań na rzecz niepodległości Polski.

Bitwa rozegrała się w dniach 4-6 lipca 1916 na Wołyniu, pomiędzy wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi, w skład których wchodziły polskie legiony. Tuż po jej zakończeniu szef niemieckiego sztabu gen. Ludendorff pisał do Berlina:” Polak to dobry żołnierz. Trzeba zrobić Wielkie Księstwo Polskie z Warszawą i Lublinem”.

Kilka miesięcy później, aktem 5 listopada, państwa centralne rozpoczęły swoistą licytację niepodległości Polski, co dla sprawy polskiej miało kolosalne znaczenie, a dwa lata później przyniosło Polsce niepodległość.
R E K L A M A
banner
Podczas uroczystości odczyt wygłosił prof. dr hab. Norbert Kasparek, zaprezentowano film „Kostiuchnówka - żywa historia”, a także odbyła się dyskusja na temat sposobów uczczenia ważnych wydarzeń historycznych. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod tablica marszałka Piłsudskiego.

W obchodach udział wzięli wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, kombatanci, historycy i nauczyciele. Organizatorem obchodów byli Związek Piłsudczyków RP i Archiwum Państwowe w Olsztynie, w porozumieniu z Wydziałem Humanistycznym UWM, Olsztyńską Lożą BCC, Sejmikiem Gospodarczym Warmii i Mazur i Piekarnią Tyrolską.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl