Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-07-16 16:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn likwiduje barszcz Sosnowskiego

Olsztyn24
Kwiatostan barszczu Sosnowskiego (fot. wikipedia)
Początek lata to czas, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na kontakt z groźnym barszczem Sosnowskiego. Sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz jest agresywną rośliną inwazyjną, niezwykle trudną do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu.

Olsztyńskie służby na bieżąco reagują na zgłoszenia dotyczące tej rośliny. W tym roku interweniowały już przy ulicach: Żniwnej, Boenigka, Tuwima, w lesie przy Jeziornej oraz na skarpach w pobliżu Sprzętowej, Turowskiego i Barcza. Rośliny usuwane są w zależności od wielkości, obszaru, na jakim występują i stadium rozwoju. Część jest w całości wykopywana albo pozbawiana kwiatostanu, w niektórych przypadkach stosowane są środki chemiczne, a po uschnięciu barszcz jest ścinany albo wykopywany. W tym roku usuwanie barszczu Sosnowskiego kosztowało ok. 700 zł.

- Z naszych informacji wynika, że spore skupiska tej rośliny bywają na terenach nie należących do gminy: na gruntach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za siedzibą koncernu energetycznego przy Tuwima, także w pobliżu ośrodka przy Paukszty
- informuje Zdzisław Zdanowski z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta.

W tym roku jest prawdziwy wysyp zgłoszeń w sprawie groźnej rośliny.

- Ale administratorzy reagują na sygnały od nas bardzo sprawnie - przyznaje Grzegorz Szczęsnowicz z olsztyńskiej Straży Miejskiej.
R E K L A M A
banner
Tylko w tym roku strażnicy odebrali 20 informacji o barszczu Sosnowskiego, z których 16 się potwierdziło. Dla porównania: w poprzednim było zaledwie jedno zgłoszenie, a w 2012 i 2013 - dwa.

Barszcz Sosnowskiego około pół wieku temu sprowadzono do Polski z Kaukazu. Miał być wykorzystywany jako pasza, jednak nie opanowano jego hodowli. Kontakt z rośliną - szczególnie w słoneczne dni - jest bardzo niebezpieczny. Może powodować oparzenia II i III stopnia.
Komentarze [1]
~Pani / 2015-07-17 11:20
Brawo Straż Miejska
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl