Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:02 01 czerwca 2024 Imieniny: Jakuba, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wiadomości ze świata
(jjP) | 2008-03-29 20:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Ryś mazurski pozdrawia rysia z Bieszczad

Olsztyn24
Bieszczadzki ryś

Dziesięć krajów UE, w tym Polska, włączyło kolejne obszary do swoich wykazów „terenów mających znaczenie dla Wspólnoty”, czyli do sieci Natura 2000.

Łączna powierzchnia chronionych obszarów bioróżnorodności wzrosła o 18784 tys. km kw. i obejmuje 20 proc. powierzchni lądowej Europy i 100 tys. km kw. europejskich mórz.

W styczniu i marcu tego roku do sieci włączono obszary należące do alpejskiego, śródziemnomorskiego i makaronezyjskiego regionu biogeograficznego.

W Polsce dodano 18 obszarów, w tym Góry Słonne, w których występuje ryś (Lynx lynx) i wilk (Canis lupus). Jest to pasmo, wchodzące w skład Gór Sanocko-Turczańskich znajdujących się na terytorium Polski i Ukrainy, ciągnących się między dolinami Sanu i Stryja. Na wschodzie biorą początek od przełomu rzeki San, na północ od Sanoka - pomiędzy Trepczą a Międzybrodziem. Kończą się na północ od Leska, pomiędzy Olszanicą i Ropienką. Nazwa tych gór pochodzi od setek słonych źródeł wypływających z ich wnętrza, znanych i wykorzystywanych od stuleci przez okoliczną ludność oraz opisanych po raz pierwszy w dziele Stanisława Staszica „O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski”.
R E K L A M A
Na Słowacji wyznaczono szereg nowych obszarów, w tym karpackie pasmo Mała Fatra, będące obszarem rolnym, na którym żyją niedźwiedzie i wilki; w Finlandii - pięć obszarów, m.in. Mieraslompolon kenttä, siedlisko motyla górówka meduza (Erebia medusa); we Francji - 32 obszary, w tym Grotte de la source du Jaur, system jaskiń będących siedliskiem nietoperzy z gatunku podkasaniec wąskoskrzydły (Miniopterus schreibersi); na Cyprze - 36 obszarów, w tym słone jeziora Larnaka, będące miejscem zimowania dużej liczby flamingów; na Malcie - 27 obszarów, w tym Rdumijiet ta Malta, nadbrzeżne klify zamieszkiwane przez ptaki morskie, takie jak burzyk śródziemnomorski (Puffinus yelkouan); w Hiszpanii - trzy obszary znajdujące się na Wyspach Kanaryjskich, w tym porośnięte trawą morską podwodne łąki Sebadales de Güigüí; trzy nowe obszary w Austrii znajdują się na suchych łąkach Fliesser Sonnenhänge, na których występuje motyl dostojka malinowiec (Argynnis paphia); obszar wyznaczony w Słowenii obejmuje prawie 750 km kw. i jest położony w Alpach Julijskich, gdzie występują typowe dla europejskiej fauny gatunki, takie jak niedźwiedź brunatny; dodatkowo dziesięć niewielkich obszarów wyznaczono w Szwecji.

Natura 2000, to rozległa europejska sieć obszarów ochrony roślin i ptaków oraz siedlisk przyrodniczych. Przewodnią ideą sieci jest korelowanie działalności człowieka z potrzebami środowiska naturalnego.

Wszelkie działania prowadzone na tych obszarach muszą być proekologicze i charakteryzować się dbałością o środowisko naturalne: nadal możliwa jest działalność rolnicza, rybacka i leśna.

Kraje członkowskie wybierają obszary do sieci Natura 2000 we współpracy z Komisją. Obszary zostają następnie oficjalnie uznane przez Komisję jako „tereny mające znaczenie dla Wspólnoty”. Procedura ta potwierdza formalny status obszarów i jest podstawą zobowiązania kraju do ich ochrony. Kraje członkowskie mają od tego momentu sześć lat na wprowadzenie koniecznych środków zarządzania nowymi obszarami. Oprócz „terenów mających znaczenie dla Wspólnoty”, w skład sieci Natura 2000 wchodzą także „obszary specjalnej ochrony ptaków”.

Unia Europejska zobowiązała się powstrzymać proces utraty bioróżnorodności do 2010 roku.

Do chwili obecnej największym osiągnięciem jest stała rozbudowa sieci Natura 2000. Widoczne są także postępy w realizacji pozostałych celów, takich jak rozwój unijnych przepisów dotyczących inwazyjnych gatunków obcych, wzmocnienie partnerstwa przedsiębiorstw na rzecz bioróżnorodności, informowanie na temat bioróżnorodności i zapoczątkowanie analizy ekonomicznych skutków utraty bioróżnorodności.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.