Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Waldemar Ziarek | 2015-07-26 02:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Szansa na czyste jeziora

Olsztyn24
Uczestnicy seminarium w Dąbrównie | Więcej zdjęć »
Warmia i Mazury posiadają wielkie bogactwo, którym jest przyroda, a szczególnie unikatowe w skali świata jeziora. Niestety, coraz częściej w sezonie letnim są one zamknięte dla mieszkańców i turystów z uwagi na zanieczyszczenia. Częściowo odpowiedzialny jest za to naturalny proces wzrostu żyzności zbiorników wodnych, który prowadzi do zarastania zbiorników. Drugim, jakże bolesnym czynnikiem, jest degradacja, czyli proces zanieczyszczania akwenów przez działalność człowieka, Dlatego niezbędne jest podjęcie działań umożliwiającym ochronę i oczyszczanie jezior.

Temu celowi służyło seminarium ekologiczne zorganizowane przez Fundację „Moda na Warmię i Mazury” oraz Urząd Gminy w Dąbrównie w ubiegły piątek 24 lipca w Dąbrównie. Podczas seminarium z udziałem samorządowców, przedstawicieli instytucji związanych z ochroną środowiska i organizacji pozarządowych zaprezentowano wyjątkową w światowej skali metodę rekultywacji akwenów wodnych opracowaną przez Polski Instytut Badawczy w Namysłowie.

Zdaniem dr hab. Wojciecha Fijałkowskiego z Instytutu Nauk o Środowisku, Uniwersytetu Jagiellońskiego, który metodę firmy BIO-GEN poddał procesowi badawczemu przyczynia się ona do przywracania równowagi biologicznej akwenów wodnych. Metoda polega na powierzchniowym zastosowaniu biologicznie aktywnego preparatu mikrobiologicznego Remendiant. Metoda jest w 100% bezpieczna dla ekosystemu. Uzyskuje się dzięki niej ograniczenie zakwitów wody poprzez redukcję dostępnych w zbiorniku biogenów (azot, fosfor), redukcję osadów dennych oraz przywrócenie równowagi biologicznej zbiornika z wykorzystaniem układu niepatogennych mikroorganizmów (bakterii).
R E K L A M A
banner
Po części teoretycznej uczestnicy seminarium w praktyce zobaczyli aplikowanie preparatu do jeziora Piekiełko w gminie Dąbrówno. Efekty działania preparatu mają być widoczne pod koniec sierpnia.

Waldemar Ziarek

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl