Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Robert Waraksa | 2015-08-07 23:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Ziołowe klimaty w olsztyneckim skansenie

Olsztyn24
Regionalne Święto Ziół (fot. archiwum MBLPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Aromat świeżych ziół, degustacje ziołowych naparów i herbat, bajkowe spotkania z ziołami, święcenie wianków - 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół. Impreza na stałe wpisała się do kalendarza imprez Warmii i Mazur.

Organizatorzy przygotowali wiele warsztatów: zioła malowane na szkle, wykonywanie świeczek, zioła lecznicze i ziołowe kadzidła oraz prelekcji, podczas których poznamy zastosowanie ziół dawniej i dziś oraz „Chwasty , które cię wzmocnią”. Miejski Dom Kultury w Olsztynku przedstawi inscenizację – „Noc Kupały – Zioła w obrzędach słowiańskich”. W karczmie z Małszewa będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej. Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. W tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej, dlatego jak co roku odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków. Na scenie wystąpią zespoły: SERENADA, ISKIERKA, FART z Samborowa oraz Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno.

Stałym elementem imprezy jest kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy. Wyroby z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa, malarstwa, czy rzeźby cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących.
R E K L A M A
banner
Impreza organizowana jest od 2010 roku i jest kontynuacją Jarmarków Pszczelarskich. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.

Organizatorami imprezy są: Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl