Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-08-20 01:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Kulturalna (r)ewolucja w Barczewie

Olsztyn24
W Skarbcu Kultury Europejskiej od miesięcy tętni już życie kulturalne
Koncerty w dawnym kościele ewangelickim, przedmioty z wykopalisk na poddaszu ratusza czy muzyka Feliksa Nowowiejskiego dobiegająca z okien Salonu Muzycznego – to czeka na turystów i wszystkich zainteresowanych w Barczewie. W piątek (21.08) w Barczewie nastąpi uroczyste otwarcie ratuszowego poddasza wraz z wieżą widokową, Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Skarbca Kultury Europejskiej mieszczącego się w dawnym kościele ewangelickim – kluczowych obiektów dziedzictwa kulturowego. zrewitalizowanych dzięki środkom unijnym oraz wsparciu i zaangażowaniu władz Barczewa.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 w Urzędzie Miejskim w Barczewie przy Placu Ratuszowym 1. W programie zaplanowano m.in. koncerty Aurelii Luśni przy akompaniamencie Pawła Stankiewicza i Piotra Banaszka, Ewy Alchimowicz-Wójcik przy akompaniamencie Lucyny Żołnierek-Frenszkowskiej i Jacka Wójcika, wystawę sztuki twórców lokalnych i eksponatów pochodzących z wykopalisk, pokazy filmów oraz podziwianie panoramy Barczewa z wieży widokowej.

Realizacja projektu pod nazwą „Wzrost atrakcyjności turystycznej gminy Barczewo poprzez renowację kluczowych obiektów dziedzictwa kulturowego” przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturalnej miasta oraz regionu. Nieużytkowane poddasze ratusza przeobrażono w miejsce sztuki składające się z holu i sali wystawienniczej, gdzie znajdują się prace lokalnych artystów oraz eksponaty muzealne pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie gminy Barczewo. Uzupełnieniem atrakcji jest odrestaurowana wieża ratuszowa, pełniąca obecnie funkcję widokowej, z której turyści mogą podziwiać zabytki oraz panoramę miasta.
R E K L A M A
banner
Kolejnym obiektem z nową odsłoną jest Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego. Znakomita przestrzeń muzealna wraz ze zbiorami, wśród których znajdują się m.in. cenne pamiątki związane z życiem i twórczością kompozytora, rękopisy, przedmioty codziennego użytku – to wyjątkowe miejsce tętniące muzyką, a także wypełnione sztuką zarówno klasyczną, jak i nowoczesną. Salon Muzyczny łączy pokolenia dzięki odbywającym się tam spotkaniom z poezją, muzyką oraz sztuką fimową, a remont zrealizowany w ramach projektu sprawił, że stał się bardziej przyjazny zarówno dla znajdujących się tam eksponatów, jak i turystów odwiedzających Barczewo. Na ścianach w formie świadków odtworzono pierwotne wymalowania, wymieniono i częściowo odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, a także umożliwiono odwiedzenie muzeum osobom niepełnosprawnym.

Także dawny kościół ewangelicki zyskał nowe oblicze. W wyniku realizacji projektu kościół zaadoptowano na galerię sztuki i salę koncertową, nadając mu nazwę Skarbca Kultury Europejskiej. Unikatowa akustyka oraz przestrzeń Skarbca daje możliwość organizacji koncertów wokalnych i instrumentalnych, a także spotkań kulturalnych dla mieszkańców i przyjezdnych.

Barczewo stało się niezprzeczalnie ważnym miejscem na kulturalnej i turystycznej mapie Warmii. Warto zaznaczyć, że przedmiotowe inwestycje wpisują się w ducha idei Cittaslow, dając początek kolejnym projektom, których celem jest rewitalizacja miasta, by służyło zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym urocze zakątki Barczewa.

Rewitalizacja wymienionych wyżej obietów prowadzona była przez Gminę Barczewo w latach 2012-2015 w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to ponad 3 mln złotych, w tym kwota dofinansowania wyniosła 2,4 mln zł.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl