Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-09-14 10:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Powieść Prusa zintegrowała pokolenia

Olsztyn24
Narodowe Czytanie Lalki w Dobrym Mieście (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Jednoczesne czytanie przez publiczność z podziałem na role, inscenizacja fragmentu powieści, wystawa o życiu i twórczości pisarza, monidło do pamiątkowego zdjęcia, zakładki do książek i konkurs z nagrodami. Takie atrakcje czekały na osoby, które mimo niesprzyjającej aury, postanowiły wziąć udział w Narodowym Czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa w Dobrym Mieście. Organizatorem wydarzenia pod patronatem Pary Prezydenckiej RP było tutejsze Centrum Kulturalno-Biblioteczne przy wsparciu Powiatu Olsztyńskiego.

- Sięganie do najpiękniejszych dzieł literatury stanowi o naszej kulturze. Wszak język polski jest naszym dobrem narodowym i tym, co nas wyróżnia spośród innych – mówił Andrzej Fabisiak, dyrektor CKB, otwierając imprezę.

Wśród publiczności znaleźli się m.in. członek Zarządu Powiatu w Olsztynie Wojciech Ruciński, wiceburmistrz Dobrego Miasta Beata Harań i pisarz Jerzy Szczudlik.
R E K L A M A
banner
- „Lalka” jest wspaniałą lekcją historii. Prus pod pretekstem relacji Łęcka – Wokulski pokazał nam, jak wyglądała Polska pod zaborami, jak rozwijał się kapitalizm, czym żyli ludzie, co ich fascynowało, a co budziło lęk Samorząd Powiatu Olsztyńskiego z przyjemnością wspiera wydarzenia, które są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim ważne dla budowania naszej narodowej i regionalnej tożsamości. Życzę Państwu, byście w tych zabieganych czasach znaleźli czas na czytanie książek i odnajdowali w nich mądrość, refleksję i, po prostu, doskonałą zabawę! – mówił powiatowy radny Wojciech Ruciński.

Czytanie „Lalki” rozpoczęło się od inscenizacji fragmentu powieści w wykonaniu Teatru Pallicho z Dobrego Miasta pod kierunkiem Marty Wodyńskiej. Aktorzy-amatorzy z powodzeniem zmierzyli się z niełatwym zadaniem wejścia w epokę, grając główne postaci i oddając przy tym emocje płynące z kart powieści.

Kolejnym punktem programu był konkurs na temat znajomości życia i twórczości Bolesława Prusa. Wśród pięciu śmiałków, którzy odważnie stanęli do udziału w teście, najlepsza okazała się Irena Szyszkowska. A pytania, bynajmniej, wcale do najprostszych nie należały.

– Lubię czytać. A że usłyszałam wcześniej, że taki konkurs będzie organizowany, poszukałam trochę o Prusie w internecie. Chociaż wcale nie planowałam udziału w konkursie – przyznaje laureatka głównej nagrody, czyli elektronicznego czytnika książek.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli olsztyńscy aktorzy Alicja Kochańska i Maciej Mydlak, którzy przeprowadzili ze sceny mini-warsztaty poprawnej wymowy i interpretacji tekstu. Pod ich kierunkiem odbyła się też najbardziej wyczekiwana część imprezy, czyli czytanie fragmentu powieści „Lalka” z podziałem na role. W postać Izabeli Łęckiej wcieliły się wszystkie panie, zaś Stanisława Wokulskiego zagrali obecni na wydarzeniu panowie. Trzeba przyznać, że publiczność poradziła sobie z tym zadaniem wyśmienicie! Nie zabrakło skupienia, zaangażowania, a przede wszystkim wyjątkowej atmosfery radości, która zintegrowała choć na tę chwilę młodsze i starsze pokolenie, przy pięknym polskim słowie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl