Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-09-15 19:29 | Rozmiar tekstu: A A A

100 proc. sieci szerokopasmowej na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Umowę z wykonawcą projektu zawarto 19 kwietnia 2013 roku (fot. Marek Matuszewski)

W województwie warmińsko-mazurskim zakończono dzisiaj (15.09) prace związane z budową sieci szerokopasmowej. Realizacja projektu na Warmii i Mazurach jest najbardziej zaawansowana spośród wszystkich pięciu województw realizujących projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” (woj. lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie). Na wybranych odcinkach sieci uruchomiono już pierwsze usługi sieciowe, z których zaczęli korzystać operatorzy telekomunikacyjni.

Wykonawca sieci, spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, zakończył już wszystkie prace budowlane i instalacyjne, co pozwoli rozpocząć fazę eksploatacji sieci. Na wybranych jej odcinkach testowo uruchomiono już pierwsze usługi sieciowe. Efekty projektu będą odczuwalne już wkrótce, po wybudowaniu przez lokalnych operatorów telekomunikacyjnych sieci dostępowych tzw. ostatniej mili, które umożliwią świadczenie usług dostępu do Internetu mieszkańcom.

- Samorząd województwa kosztem blisko 330 mln zł zrealizował inwestycję, dzięki której województwo warmińsko-mazurskie ma szansę stać się bardziej konkurencyjnym i innowacyjnym regionem – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. - Jeżeli myślimy o rozwoju społeczno-gospodarczym regionu, musimy stworzyć inwestorom odpowiednie warunki do prowadzenia biznesu, w tym – co dziś oczywiste – sprawny i szybki kontakt ze światem.
R E K L A M A
banner
- Sieć szkieletowo-dystrybucyjna to ważny, ale nie jedyny krok w stronę budowania społeczeństwa informacyjnego w województwie - dodaje wicemarszałek. - Teraz potrzebujemy operatorów telekomunikacyjnych, którzy wybudują sieci dostępowe łączące nowo wybudowaną sieć szkieletowo-dystrybucyjną z użytkownikami końcowymi. Jednak pełny sukces projektu możemy osiągnąć jedynie dzięki współpracy z lokalnymi samorządami.

Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur

Współpraca samorządów Warmii i Mazur ma polegać na obniżeniu finansowo-ekonomicznych barier dla operatorów telekomunikacyjnych zainteresowanych budową sieci „ostatniej mili”. Chodzi o ujednolicenie i obniżenie opłat za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych (np. linii światłowodowych) w pasach drogowych dróg publicznych (gminnych, powiatowych i wojewódzkich), a także zwolnienie z podatków od nieruchomości infrastruktury telekomunikacyjnej tworzącej sieć szerokopasmową.  

Wysokość obu opłat przekłada się na cenę dostępu do Internetu dla klienta detalicznego. Jeśli opłaty te są zbyt wysokie, to na niektórych, szczególnie słabo zaludnionych terenach, podłączanie pojedynczych domów lub instytucji do sieci szerokopasmowej po prostu się nie opłaca. Do tej pory porozumienie w tej sprawie pod nazwą „Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur” podpisało 79 spośród 135 powiatów i gmin w województwie. Wiele z pozostałych jednostek samorządu terytorialnego również deklaruje chęć przystąpienia do Planu Cyfrowego, jednakże ostateczną decyzję uzależnia od decyzji rad gmin i powiatów.

Dodatkową zachętą dla operatorów telekomunikacyjnych może być możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy europejskich. W Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa 2014-2020 na budowę sieci szerokopasmowych przewidziano 1 mld euro. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego natomiast do rozdysponowania jest 76 mln euro na wysokiej jakości usługi cyfrowe.

Projekt SSPW „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie” był jak dotąd największym realizowanym przez samorząd województwa. Nakładem 330 mln złotych powstała nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna obejmująca:
» 2292 km szkieletowo-dystrybucyjnej sieci światłowodowej,
» 216 węzłów dystrybucyjnych.
» 10 węzłów szkieletowych,
» 2 Centra Zarządzania Siecią (główne i zapasowe), które zapewnią niezawodność działania całego systemu.

Przepustowość sieci w szkielecie wynosi 100 GB/s. Jest to jedna z najnowocześniejszych sieci na świecie, spełniająca wymogi stawiane tzw. sieciom następnej generacji (NGN – next generation networks). Dzięki temu sprosta ona wymaganiom dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego przez okres najbliższych kilkudziesięciu lat.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl