Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2015-09-25 01:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Przystanek Historia - ważny projekt IPN rozpoczął się w Olsztynie

Olsztyn24
Przystanek Historia w IKCh w Olsztynie (fot. Wojciech Ciesielski) | Więcej zdjęć »
„Przystanek Historia” to projekt Instytutu Pamięci Narodowej, który od kilku lat gromadzi publiczność Warszawy i Białegostoku na comiesięcznych spotkaniach poświęconych refleksji nad historią kraju i narodu. Bo, jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

- W tym roku do projektu dołączyły kolejne miejscowości - informuje dr Waldemar Brenda, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie. - Spotkania z cyklu „Przystanek Historia” zaczęły regularnie odbywać się w Piszu na Warmii i Mazurach oraz w Łomży, Sokółce i Siemiatyczach na białostocczyznie. Okazjonalnie, w ramach tego projektu, spotyka się także polska publiczność w Wilnie.

Brenda liczy na to, że w spotkaniach zaczną uczestniczyć historycy spoza IPN, którzy zechcą podzielić się wynikami swoich badań.
R E K L A M A
banner
W czwartek (24.09) pierwsze spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” odbyło się w olsztyńskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej przy ul. Kopernika. Prelekcję na temat kontroli operacyjnej PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa nad olsztyńskimi redakcjami prasowymi wygłosił dr Piotr Kardela, historyk, pracownik naukowy Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Olsztynie.

Jak wynika z ustaleń IPN, media w PRL miały być całkowicie dyspozycyjne wobec rządzącej partii komunistycznej i stanowiły najbardziej istotny element tzw. Propagandowego Frontu Ideologicznego. Dziennikarzy werbowano do współpracy korzystając z różnych metod operacyjnych: „na materiały obciążające” (czyli kompromitujące), na korzyści finansowe lub materialne” oraz na chwytającą za serce lojalność wobec socjalistycznej ojczyzny”. Bezpieka wykorzystywała do tego dziesiątki tzw. osobowych zródeł informacji, kontakty operacyjne i kontakty służbowe. Trudno obecnie określić skalę tego zjawiska, ponieważ archiwa SB uległy znacznemu zniszczeniu po rozwiązaniu tej instytucji. Bez w wątpienia jednak, biorąc pod uwagę trzy tzw. Sprawy Obiektowe o kryptonimach: „Prasa”, „Oddział” i „Antena/Eter”, spory odsetek dziennikarzy mógł być poddany naciskom ze strony SB. Ilu z nich w końcu tym naciskom uległo, pozostanie już chyba na zawsze tajemnicą.

Uczestnikiem czwartkowego spotkania był m.in. Wojciech Ciesielski, olsztyński historyk, współzałożyciel i członek pierwszej „Solidarności” w Olsztynie, który po wprowadzeniu Stanu Wojennego aktywnie angażował się w podziemną działalność opozycyjną. Był m.in. internowany, a po wyjściu z więzienia przez kilka lat ukrywał się przed SB.

- Dobra publicystyka historyczna kształtuje nasze myślenie i działanie, pozwala rozumieć i dziś i jutro - stwierdził Ciesielski w trakcie dyskusji po zakończeniu prelekcji, podkreślając prawo obywatela do prawdziwej informacji o historii, a nie indoktrynacji opartej na zakłamaniu i przemilczaniu.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~allensteiner / 2015-09-25 20:54
Dobrze, że mamy IPN, który wie najlepiej, o czym naród powinien pamiętać. Wie też zapewne, że dyspozycyjność mediów wobec takiej czy inne partii nie jest wynalazkiem tzw. komuny i nie skończyła się wraz z jej obaleniem. Czyż np. tzw. niepokorne media nie podlegają żadnym naciskom?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl