Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:11 18 kwietnia 2024 Imieniny: Alicji, Bogusławy
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2012-04-13 15:02 | Rozmiar tekstu: A A A
72. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Katyń... ocalić od zapomnienia

Olsztyn24
Brygida Małeć i Józef Zysk odbierają urny z ziemią katyńską | Więcej zdjęć »

Od dwóch lat w Olsztynie realizowany jest ogólnopolski program „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Niewątpliwym liderem programu jest Gimnazjum nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym patriotyczne tradycje kultywowane są ze szczególnym pietyzmem. I właśnie z inicjatywy tego gimnazjum, przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza odbyła się dziś (13.04) uroczystość upamiętniająca 72. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

- Przybyliśmy do najgodniejszego miejsca - do Urzędu Miasta Olsztyna, by wspominać i chronić od zapomnienia wszystkich, którzy oddali swoje młode życie - powiedziała otwierając uroczystość Alicja Pogorzelska, dyrektor Gimnazjum nr 14. - Ich śmierć była niesprawiedliwa i niezawiniona, jakże tragiczna i samotna. Biorąc udział w rocznicowych obchodach chcemy potwierdzić, że uczymy dzieci i młodzież tego, by marząc o swojej pięknej przyszłości nie zapominali skąd pochodzą i dokąd zmierzają.

Program dwugodzinnej uroczystości był bardzo bogaty w treści. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (patron honorowy wydarzenia) oraz ks. abp senior Edmund Piszcz. Oficer Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie odczytał Apel Poległych. Wyświetlono też fragment wyprodukowanego przez IPN i TVP filmu pt. „Zbrodnia bez kary”, w który wprowadził zebranych w sali sesyjnej prof. Grzegorz Jasiński, Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie. Ważnym punktem uroczystości było przekazanie ziemi katyńskiej Józefowi Zyskowi - właścicielowi Izby Pamięci Józefa Piłsudskiego w Rogóżu k/Lidzbarka Warmińskiego oraz Brygidzie Małeć - dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rogóżu, które to placówki również uczestniczą w programie „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Podczas spotkania głos zabrał też Wiktor Węgrzyn z Częstochowy, prezes Stowarzyszenia Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który właśnie rozpoczyna się w Gietrzwałdzie.

Te bardzo podniosłe części uroczystości przeplatane były artystycznymi występami dzieci, młodzieży i studentów. Na początek w polonezie Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 37. Potem mogliśmy wysłuchać mini koncertu chóru Collegium Juvenum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie pod dyrekcją Joanny Muśko. Fragmenty listów dzieci do ofiar Zbrodni Katyńskiej odczytywali uczniowie Gimnazjum nr 14, a Marcin Kula - absolwent tego gimnazjum, obecnie student anglistyki na UWM, zaprezentował własny wiersz zatytułowany „Rozmowa 1941, czyli Biurko Towarzysza Stalina”. Inny wiersz - „Droga do wolności” odczytała uczennica gimnazjum Aleksandra Daukszewicz.
R E K L A M A
Uczniów Gimnazjum nr 14 wokalnie i instrumentalnie wspierali studenci Instytutu Muzyki UWM: Bartłomiej Gorączkowski, Oktawia Alicka, Anna Przegrodzka, Paweł Łukaszewski, Karolina Banasiak-Brzeziuk i Anna Roman.

Uroczystość w ratuszu zakończyła się wręczeniem jej uczestnikom II części książki o tych, którzy zginęli w 1940 roku na sowieckiej ziemi. Książka „Pamięci Bliskich cz. II” została wydana staraniem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Po uroczystości delegacja jej uczestników pojechała na cmentarz komunalny w Olsztynie przy ul. Poprzecznej, by tam pod Pomnikiem Katyńskim złożyć kosz kwiatów ofiarowany przez Prezydenta Olsztyna.

Z kronikarskiego obowiązku dodamy jeszcze, że w ratuszowym holu, przed dawną salą sesyjną można było obejrzeć przygotowaną przez IPN wystawę „Katyń... 1940”, zaś podczas uroczystości na ekranie pokazywana była specjalnie przygotowana na dziś przez nauczyciela historii w Gimnazjum nr 14 Adama Michalskiego prezentacja zdjęć i dokumentów związanych ze Zbrodnią Katyńską.

Ciąg dalszy uroczystości związanych z 72. rocznicą Zbrodni Katyńskiej nastąpi w najbliższą niedzielę (15.04). Najpierw o godz. 11.00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza) rozpocznie się msza święta w intencji ofiar zbrodni, a po jej zakończeniu uroczystości przeniosą się na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej, pod Pomnik Katyński. Zapraszamy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13-04-2012
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.