Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2015-10-21 16:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy odbędzie się 1 listopada

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »
Są świadectwem pamięci o naszych przodkach i historii naszego miasta, ale bez wsparcia ludzi dobrej woli będą niszczały. Zabytkowe cmentarze, a konkretnie odnawianie starych nagrobków to cel zbiórki, która odbędzie się w dniu Wszystkich Świętych na olsztyńskich nekropoliach.

Pierwszego listopada w godzinach 08.00 - 15.00 na czterech olsztyńskich cmentarzach: św. Jakuba (przy ul. Wojska Polskiego), św. Józefa (przy ul. Jagiellońskiej), przy ul. Poprzecznej i przy największym cmentarzu Olsztyna pod Dywitami będzie można spotkać m.in. dziennikarzy, aktorów, polityków i samorządowców zbierających datki do puszki.

- Mamy obowiązek dbać o te nekropolie, ponieważ są one świadectwem naszej historii - powiedział prezydent miasta Piotr Grzymowicz podczas dzisiejszej (21.10) konferencji zapowiadającej kwestę, która odbyła się w olsztyńskim ratuszu. - Bardzo często bliskich tych ludzi nie ma już wśród nas i dlatego musimy sami zadbać o te nagrobki.
R E K L A M A
banner
A to oczywiście nie byłoby możliwe bez funduszy.

- Przez ostatnich dwanaście lat podczas kwest i dzięki datkom, które wpływały na nasze konto udało się zebrać około 250 tysięcy złotych - podsumowuje prezes Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach Zbigniew Kot. - Dzięki tym pieniądzom odnowiono około 250 nagrobków na na trzech cmentarzach: św. Jakuba, św. Józefa i cmentarz przy Sielskiej w Dajtkach.

Aby tradycji mogło stać się zadość, potrzeba kolejnych chętnych do kwestowania osób. Do chwili obecnej zgłosiło się ponad 20 osób. Nie jest to wiele, ponieważ w poprzednich latach kwestujących bywało nawet 70. Aby wziąć udział w tej inicjatywie, wystarczy skontaktować się z Biurem ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta przy ul. Knosały 5. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 30.10, telefonicznie, pod numerem: 89 522 28 21 lub 89 535 32 10 wew. 10.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. kwesty 2015 na olsztyńskich cmentarzach

»

21-10-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl