Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2015-10-27 21:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Spotkanie dwóch wyjątkowych twórców odbyło się w Planecie 11

Olsztyn24
Od lewej: Ewa Zdrojkowska, Włodzimierz Kowalewicz i Janusz Majewski (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planecie 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, odbył się dzisiaj (27.10) wieczór autorski Włodzimierza Kowalewskiego - wybitnego współczesnego prozaika. Głównym tematem wydarzenia była powieść pisarza z roku 2007 - „Excentrycy”, która została wznowiona przez Wydawnictwo Marginesy. W spotkaniu poprowadzonym przez dziennikarkę Ewę Zdrojkowską udział wziął także Janusz Majewski - reżyser filmowy, dramatopisarz i scenarzysta, jeden z najbardziej utalentowanych twórców polskiego kina. To właśnie on zekranizował powieść „Excentrycy”.

Zaproszeni goście rozmawiali o swoich dziełach. Włodzimierz Kowalewski o powieści, o sposobie pisania, o postaciach, z których większość miała swoje pierwowzory. Artyści opowiadali o swojej współpracy, o pierwszym spotkaniu ze sobą, rozmowach na temat scenariusza i w końcu realizacji pomysłu, czyli przeniesieniu treści książki na duży ekran.

Licznie zgromadzona publiczność dowiedziała się m.in. jak przebiegała praca nad filmem, o muzyce, która odgrywa w filmie ogromną rolę oraz o poszukiwaniach odpowiedniej obsady. W rolach głównych wystąpili Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Partnerują im Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency i Marian Opania. Należy dodać, że film został wyróżniony nagrodą Srebrne Lwy podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni we wrześniu 2015 roku.
R E K L A M A
banner
******
Włodzimierz Kowalewski (ur. 1956) - jeden z najciekawszych współczesnych polskich prozaików. Ukończył polonistykę na UMK w Toruniu. Pracował jako nauczyciel, współredagował olsztyńskie pismo „Borussia” i toruński „Przegląd Artystyczno-Literacki”. Jest prozaikiem, scenarzystą, autorem słuchowisk, pisze recenzje i felietony, stały współpracownik Polskiego Radia Olsztyn. Opublikował m.in. dwa zbiory wierszy, kilka zbiorów opowiadań. Za powieść „Bóg zapłacz!” i zbiory opowiadań „Powrót do Breitenheide” oraz „Światło i lęk” był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyn, a za powieść „Excentrycy” - Literacką Nagrodą Warmii i Mazur.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wieczór autorski Włodzimierza Kowalewskiego w Planecie 11

»

27-10-2015

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl