Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-10-28 15:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Powiaty chcą cyfryzacji

Olsztyn24
Konwent obradował w Starostwie Powiatowym w Olsztynie
Wybór lidera projektu cyfryzacji zasobów geodezyjno-kartograficznych w regionie, współpraca samorządów z lasami państwowymi i funkcjonowanie Biura Regionalnego w Brukseli. To główne tematy posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, które odbyło się we wtorek (27.10) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

W ubiegłym roku 21 podmiotów – powiaty i miasta naszego regionu - podpisały list intencyjny w sprawie przystąpienia do projektu pn. „Zintegrowana informacja geodezyjna i kartograficzna Warmii i Mazur” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W województwie warmińsko-mazurskim tylko 3 powiaty posiadają obecnie mapę numeryczną. Jednym z nich jest Powiat Olsztyński, który dodatkowo utworzył geoportal, umożliwiający dostęp do zasobu geodezyjnego i kartograficznego powiatu. W tym przypadku wdrażany byłby drugi etap projektu. Pozostałe podmioty dopiero rozpoczynają prace nad ucyfrowieniem.

- Część zasobu geodezyjnego w regionie jest niezinformatyzowana, nie ma możliwości podniesienia jakości map oraz dalszej sprzedaży danych kartograficznych. Tę jakość możemy uzyskać dopiero wtedy, gdy zrealizujemy projekt cyfryzacji – mówił podczas posiedzenia Konwentu Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Stanisław Kowalski.
R E K L A M A
banner
Jako najlepsze rozwiązanie, zwiększające szanse na pozyskanie środków unijnych z programu, wskazał wyłonienie jednego lidera, który będzie reprezentował interesy wszystkich beneficjentów.

– W kwietniu tego roku z prośbą o liderowanie projektu zwróciliśmy się do marszałka województwa, jednak odmówił. Musimy więc wyłonić przedstawiciela spośród powiatów – mówił inspektor.

Do pełnienia tej funkcji zgłosił Powiat Bartoszycki jego starosta Wojciech Prokocki. Kolejnym krokiem będzie teraz wyłonienie inżyniera kontraktu, który w imieniu lidera będzie zarządzał całością projektu. Wartość całkowita zadania zamyka się w kwocie 123,5 mln zł., przy czym dofinansowanie unijne wynosi 85%.

Jednym z gości wtorkowego Konwentu Powiatów była szefowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Małgorzata Błyskun, której wystąpienie wywołało dyskusję. Dyrektor podała przykłady współpracy z samorządami oraz zwróciła się do starostów z wnioskiem o zniesienie ograniczenia jazdy drogami powiatowymi dla ciężarówek przewożących drewno. W odpowiedzi włodarze powiatów poruszyli problem dewastacji lasów i dróg przez przewoźników drewna. Ustalone zostało, że decyzje w sprawie ewentualnego zniesienia zakazu, powiaty będą podejmowały rozpatrując indywidualnie poszczególne przypadki dróg.

Korzystając z obecności dyrektor Błyskun, starosta mrągowski Antoni Karaś wyraził zaniepokojenie wizją utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego.

– Dla gmin Piecki, Mrągowo, czy Sorkwity to będzie oznaczało koniec inwestycji i rozwoju – mówił. Poprosił szefową RDLP o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Jak się okazało, Małgorzata Błyskun nie jest entuzjastką projektu.

– Mamy statystki, które dowodzą, że dzięki działaniom leśników i naukowców, z którymi współpracujemy, zwiększa się populacja roślin chronionych. Zapewniam, że wykonujemy wszystkie zadania wynikające z ustawy o ochronie środowiska. Jeśli jednak władze uznają, że park powinien powstać, przyjmiemy to z pokorą – mówiła.

Starostowie poruszyli też sprawę utworzenia punktów bezpłatnych porad prawnych w ramach zadania rządowego zleconego powiatom w całym kraju.

– Obliczyliśmy, że przystosowanie pomieszczeń i koszt organizacji biur w skali roku wyniesie 17,5 tys. zł. Tymczasem dotacja wojewody na ten cel ma, według ustawy, wynieść 1,5 tys. zł rocznie – relacjonował starosta iławski Marek Polański.

Starosta Małgorzata Chyziak poinformowała uczestników posiedzenia o rozwiązaniu, jakie zastosował Powiat Olsztyński.

– W ramach zacieśniania współpracy powiat zawarł porozumienie z gminami, które zgodziły się udostępnić i zaadaptować pomieszczenia na biura porad prawnych - powiedziała pani starosta.

Obawy starosty braniewskiego Leszka Dziąga budzi jednak fakt, że z Urzędu Wojewódzkiego nie wypłynęło jeszcze żadne pismo gwarantujące powiatom otrzymanie dotacji na realizację zadania rządowego. – Narzucono na nas obowiązki, bez gwarancji środków - powiedział.

Przewodniczący Konwentu Wacław Strażewicz, starosta giżycki, zobowiązał się do rozmów ze służbami wojewody na ten temat.

Kolejnym tematem była prośba organizacji prowadzących warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych o poparcie przez Konwent ich starań o poprawę sytuacji finansowej WTZ-ów. Zgodnie z wyliczeniami wnioskodawcy, dla zapewnienia stabilnego funkcjonowania placówek niezbędny jest wzrost stawki dofinansowania o około 20%. Starostowie przychylili się do wniosku i opowiedzieli za lobbowaniem na rzecz wnioskodawcy.

Jednym z punktów obrad było sprawozdanie Małgorzaty Wasilenko, kierującej Biurem Regionalnym Warmii i Mazur w Brukseli. Dyrektor przedstawiła zasady funkcjonowania placówki i podziękowała powiatom za wsparcie finansowe biura. Krótkie wystapienie miał również Bernd Hinz, współpracujący z samorządami w regionie, organizator kongresów komunalno-politycznych. Na koniec starostowie obejrzeli prezentację oferty nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl