Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-11-02 19:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Tańsza woda, ale droższe ścieki

Olsztyn24
 
Olsztyńskie wodociągi złożyły do Prezydenta Olsztyna wniosek o zatwierdzenie taryf opłat za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków na rok 2016. Zgodnie z propozycją PWiK 1 m3 wody będzie tańszy o 5 groszy, ale ścieki podrożeją o 33 grosze za m3. Średnia cena za 1 m3 „wodościeku” wzrośnie 28 groszy (2,8%).

W dokumencie złożonym Prezydentowi Olsztyna opłatę za 1 m3 wody skalkulowano na poziomie 3,86 zł brutto. Oznacza to, że w porównaniu 2015 r. mieszkańcy za każdy pobrany metr sześcienny wody zapłacą o 1,4 proc. mniej niż obecnie. Natomiast odprowadzanie ścieków podrożeje o 5,8%. Po 1 stycznia 2016 r. zapłacimy za 1 m3 ścieków 5,92 zł brutto. W 2016 r. łącza cena za m3 wody i ścieków (tzw. wodościek) wzrośnie o 0,28 zł za 1 m³, tj. o 2,8 proc.

Planowany wzrost cen za wodę i ścieki przy uwzględnieniu zużycia wody za 2014 rok na poziomie 98,9 litra na mieszkańca w ciągu doby spowoduje miesięczny wzrost kosztów utrzymania rodziny w przeliczeniu na 1 osobę o 0,84 zł, zgodnie z poniższym wyliczeniem: 98,9 litra / mieszkańca / dobę x 30,4 dni= 3,0 m³ x 0,28 zł = 0,84 zł. Udział wydatków na wodę i ścieki w budżecie rodzinnym wyniesie ok. 2 proc.
R E K L A M A
banner
Obniżka cen wody była możliwa dzięki wielu inwestycjom, które zostały zrealizowane w latach ubiegłych. Obok modernizacji wszystkich stacji uzdatniania wody oraz wymianie najbardziej awaryjnych odcinków sieci wodociągowej, prowadzony jest monitoring sieci i magistral wodociągowych, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wystąpienia nieprawidłowości.

W przypadku odprowadzania ścieków na cenę mają wpływ głównie koszty eksploatacji sieci kanalizacji sanitarnej oraz funkcjonowania oczyszczalni ścieków. W chwili obecnej Spółka realizuje inwestycje związane z remontami kolektorów sanitarnych na terenie Olsztyna. Na najbliższe lata planowane są kolejne prace m.in. budowa kolektorów sanitarnych w ul. Leśnej oraz między przepompownią ścieków w Kieźlinach a oczyszczalnią ścieków oraz rekultywacja tzw. laguny osadowej na terenie oczyszczalni ścieków.

Po złożeniu wniosku taryfowego Prezydent Olsztyna sprawdzi, czy taryfy zostały opracowane zgodnie z przepisami ustawy i zweryfikuje koszty pod względem celowości ich ponoszenia. Rada Miasta podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w tym terminie, taryfy zweryfikowane przez prezydenta miasta wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.

Komentarze [2]
~Mama / 2015-11-08 08:57
Wrobelki cwierkaja, ze zarobki pracownikow olsztynskich wodociagow naleza do najwyzszych w mieście. Czy moga jeszcze wzrosnac?
~mieszaniec / 2015-11-03 10:48
a moze tak dozyje choc jednego roku ze nie bedzie zadnych podwyzek bo o obnizce nie wspomne
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl