Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-11-04 13:39 | Rozmiar tekstu: A A A
I Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej

Po warnijsku w Dywitach

Olsztyn24
Łukasz Ruch
Z inicjatywy młodego mieszkańca Bukwałdu Łukasza Rucha, 28 listopada Gimnazjum Publiczne w Dywitach zorganizuje I Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej „Po naszemu. Po Warnijsku”. Termin zgłoszeń upływa 10 bm.

Zorganizowanie konkursu gwary warmińskiej chodziło po głowie Łukaszowi Ruchowi z Bukwałdu już od kilku lat. Młody Warmiak, uczeń znanego piewcy warmińskości Edwarda Cyfusa, zaczął poznawać gwarę będąc małym chłopcem podczas wizyt u babci i dziadka.

– Konkurs regionalny „Po naszemu. Po Warnijsku” to taka forma przypomnienia faktu, że jest coś takiego unikalnego, jak gwara warmińska – wyjaśnia Łukasz Ruch. – Wspólnie z Edwardem Cyfusem uznaliśmy, że warto zachęcić młodych ludzi do próby zmierzenia się z tekstami w gwarze.
R E K L A M A
banner
Do swojego pomysłu Warmiak z Bukwałdu przekonał dyrekcję Gimnazjum Publicznego im. M. Zientary-Malewskiej w Dywitach, która zdecydowała się zorganizować I Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej w sobotę 28 listopada.

– Konkurs jest adresowany głównie do uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów, ale zapraszamy też dzieci młodsze z klas I-III – zachęca Ewa Romanowska, dyrektor Zespołu Szkół w Dywitach.

Konkurs będzie polegał na prezentacji tekstu w gwarze warmińskiej, czas prezentacji: do 5 minut. Jury, w którego skład wejdą Edward Cyfus i Łukasz Ruch oceniać będzie m. in. dobór tekstu, rozumienie prezentowanej gwary, poprawna wymowa gwary warmińskiej czy ogólny wyraz artystyczny. Dodatkowym atutem będzie prezentacja tekstu w stroju regionalnym. Co ważne, konkurs poprzedzony zostanie jednodniowymi warsztatami gwary warmińskiej. Odbędą się one w Zespole Szkół w Dywitach dnia 14 listopada, a uczniowie będą mogli np. skonsultować wybrany tekst. Warunkiem udziału jest zgłoszenie uczestników do Gimnazjum Publicznego im. Marii Zientary-Malewskiej w Dywitach do dnia 10 listopada na maila szkoły: gimdywity@o2.pl lub faxem: 89-5120-126.

******

Regulamin Regionalnego Konkursu Gwary Warmińskiej „Po naszemu. Po Warnijsku.”

1. Organizator konkursu
Zespół Szkół – Gimnazjum Publiczne im. Marii Zientary-Malewskiej w Dywitach

2. Cele konkursu
- poznawanie gwary warmińskiej, kultury i historii Warmii
- uwrażliwianie  dzieci i młodzieży na piękno zanikającego dialektu
- rozwijanie umiejętności autoprezentacji
- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
- promowanie talentów dzieci i młodzieży
- integracja społeczności lokalnych

3. Kategorie konkursu
- szkoła podstawowa (konkurs adresowany głównie do uczniów klas 4-6, zachęcamy jednak do udziału również dzieci z klas niższych)
- gimnazjum (klasy 1-3)

4. Regulamin konkursu
- Konkurs polega na prezentacji tekstu w gwarze warmińskiej, czas prezentacji: do 5 minut.
- Oceniane będą:
a. dobór tekstu,
b. opanowanie tekstu,
c. rozumienie prezentowanej gwary,
d. poprawna wymowa gwary warmińskiej,
e. ogólny wyraz artystyczny,
f. dodatkowym atutem będzie prezentacja tekstu w stroju regionalnym.
- Uczestnicy oceniani będą przez jury powołane przez organizatora.
- Konkurs odbędzie się 28 listopada 2015r. w Gimnazjum Publicznym  im. Marii Zientary-Malewskiej w Dywitach.
- Konkurs poprzedzony zostanie jednodniowymi warsztatami gwary warmińskiej. Odbędą się  w Zespole Szkół w Dywitach dnia 14 listopada 2015 r., na których zainteresowani uczniowie będą mogli, między innymi ,  skonsultować wybrany tekst.
- Organizator przewiduje nagrody rzeczowe.
- Warunkiem udziału jest zgłoszenie uczestników do Gimnazjum Publicznego im. Marii Zientary-Malewskiej w Dywitach do dnia 10.11.2015 na maila szkoły: gimdywity@o2.pl lub faxem: 89-5120-126.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl