Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2015-11-25 12:33 | Rozmiar tekstu: A A A
W Planecie 11

40-lecie pracy twórczej Kazimierza Brakonieckiego

Olsztyn24
Okolicznościowy adres od prezydenta Olsztyna odczytała Gabriela Konarzewska, dyrektor wydziału kultury i ochrony zabytków UM | Więcej zdjęć »
W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, zebrali się wczoraj (24.11) przyjaciele, rodzina, współpracownicy i miłośnicy twórczości Kazimierza Brakonieckiego - poety, tłumacza, redaktora i eseisty. Wczoraj bowiem zaproszono ich do wspólnego świętowania 40-lecia pracy twórczej bohatera wieczoru.

Podczas spotkania aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Marcin Kiszluk zaprezentował wybrane przez autora wiersze i odczytał list do niego skierowany przez profesora Zbigniewa Chojnowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który miał wygłosić laudację artysty, jednakże odwołał swą obecność z powodu choroby. Jak bywa przy tego rodzaju okazjach, nie zabrakło także kwiatów, a także podziękowań od zaprzyjaźnionych z poetą osób i instytucji oraz okolicznościowego tortu, głos zabrał także sam jubilat.

Dla uczczenia dorobku twórczego Kazimierza Brakonieckiego zorganizowano również wystawę prac plastycznych inspirowanych jego twórczością, któych autorami są uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Obszerne fragmenty wczorajszej uroczystości zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do jego obejrzenia.

******
Kazimierz Brakoniecki to autor ponad 30 książek, głównie tomów wierszy, esejów, prozy autobiograficznej, antologii literackich i tłumaczeń, animator kultury, kurator wystaw plastycznych; współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”(1990), Fundacji „Borussia”(2006), pisma „Borussia. Kultura. Historia Literatura” (red. naczelny w latach 1991-1997 i ponownie od 2014 r. wspólnie z historykiem Robertem Trabą), które zajmuje się współpracą kulturalno-społeczną narodów i regionów kręgu Morza Bałtyckiego.

Pracował między innymi w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu, miejskim i międzyzwiązkowym Domu Kultury w Olsztynie oraz w BWA, gdzie był kuratorem wystaw sztuki polskiej XX wieku. Obecnie piastuje stanowisko dyrektora Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie. Pomysłodawca i współzałożyciel Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitié” (1996).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
40-lecie pracy twórczej Kazimierza Brakonieckiego

25-11-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl