Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-11-25 19:38 | Rozmiar tekstu: A A A
W olsztyńskim starostwie protestowali przeciwko agresji wobec kobiet

Każda przemoc to przestępstwo

Olsztyn24
Akcja „Biała Wstążka” w Starostwie Powiatowym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Jak twierdzą specjaliści, sprawcami przemocy są nie tylko osoby ze środowiska patologicznego, w którym alkohol jest na porządku dziennym. Coraz częściej katami stają się osoby z wyższym wykształceniem i dobrze sytuowane. Ich sposobem na rozwiązanie problemów jest zarówno przemoc fizyczna, której efekty widać od razu, jak i ta psychiczna, powoli i po cichu wyniszczająca ofiarę.

Dzisiaj (25.11) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odbyła się akcja przeciw przemocy wobec kobiet. Mężczyznom, którzy załatwiali sprawy w urzędzie, pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przyczepiały białe wstążeczki i wręczały ulotki. W akcję włączyły się MOPS-y i GOPS-y w Dobrym Mieście, Gietrzwałdzie, Jonkowie, Jezioranach, Olsztynku, Purdzie, Stawigudzie i Świątkach.

„Biała Wstążka” to największa na świecie akcja kierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie, wtedy właśnie w zaledwie 6 tygodni 100 tysięcy mężczyzn w tym kraju przypięło sobie białą wstążeczkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przejaw agresji wobec nich.
R E K L A M A
banner
- Warto zwrócić uwagę na to, że  przemoc fizyczna, o której głośno mówi się w mediach, jest wierzchołkiem góry lodowej. A istnieje jeszcze inny rodzaj przemocy – ta psychiczna, finansowa i emocjonalna. Ktoś, kto jej doświadcza, cicho cierpi i nawet nie wie, że jest ofiarą przestępstwa. I o tym trzeba mówić. Taki jest cel dzisiejszej kampanii - tłumaczy Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W powiecie olsztyńskim działa Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej (z punktami w Dobrym Mieście, Olsztynku i Biskupcu), w którym udzielana jest pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, które nie mogą wrócić do swojego miejsca zamieszkania.

- Takie osoby otrzymują schronienie i zostają objęte opieką prawną i psychologiczną. W naszych punktach mogą przebywać do 3 miesięcy, ale istnieje też możliwość przedłużenia tego okresu – mówi Jolanta Włodarska, aspirant pracy socjalnej w PCPR. - Od stycznia 2015r. do dziś z pomocy skorzystało 10 osób, w tym 7 dzieci.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie stara się też się dotrzeć do źródła problemu, czyli sprawcy.

– Realizujemy specjalne programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy. W 2015 roku odbyły się w Olsztynku, Barczewie, Biskupcu i Jezioranach. Ukończyło je 65 osób, czyli o 11 więcej niż w roku ubiegłym. Nierzadko sprawcy sami się do nas zgłaszają. Myślę, że to wynika z coraz większej świadomości, że agresja nie jest sposobem na rozwiązanie problemu. Każda przemoc to przestępstwo – mówi Jolanta Włodarska.

W siedzibie PCPR (plac Bema 5) znajduje się też punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych i dla ofiar przemocy. Do dyspozycji osób potrzebujących pomocy jest psycholog (przyjmuje w czwartki w godz. 15:45 - 17:45) i prawnik (w czwartki w godz. 15:00 - 17:00). W roku bieżącym z tej formy pomocy skorzystały 22 osoby. Całodobowo działa też telefon interwencyjny nr 665 237 899.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl