Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-11-25 21:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Prof. Ryszard Górecki liderem zarządzania uczelnią

Olsztyn24
Prof. Ryszard Górecki - rektor UWM w Olsztynie
Prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, został laureatem prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Lumen 2015. Rektor olsztyńskiej uczelni odebrał nagrodę w najważniejszej kategorii: lider zarządzania uczelnią.

Lumen – to konkurs ogłoszony przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz międzynarodową firmę doradczą PCG Polska dla rektorów i menedżerów uczelni. Obejmuje 5 kategorii: lider zarządzania uczelnią, innowacyjność, współpraca z otoczeniem, infrastruktura oraz umiędzynarodowienie.

Na konkurs nadesłano 160 zgłoszeń z 65 uczelni. Zostały one ocenione przez kapitułę złożoną z uznanych postaci ze świata szkolnictwa wyższego, nauki i biznesu, której przewodniczy prof. Michał Kleiber.
R E K L A M A
banner
Rektor UWM, prof. Ryszard Górecki został laureatem w najważniejszej kategorii: lider zarządzania uczelnią. Równorzędne nagrody w tej kategorii kapituła przyznała 6. osobom, w tym rektorowi UWM.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymał tytuł lidera zarządzania uczelnią m.in. za rozbudowę UWM, w tym powołanie Wydziału Nauk Medycznych. Nagradzając prof. Góreckiego kapituła konkursu wzięła pod uwagę m.in. to: że jako twórca uniwersytetu i jako jego pierwszy rektor dokonał udanej integracji 3 uczelni, które uniwersytet współtworzyły; że przygotował i wdraża Program Rozwoju UWM w latach 2012-20, dzięki któremu uczelnia spłaciła 55 mln zł kredytów w ciągu 3 lat i 2015 r. zakończy już na plusie; że jest inicjatorem dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb regionu; że jest twórcą i realizatorem pierwszego w Polsce projektu Green University (termomodernizacja wielu obiektów, oszczędności energetyczne, produkcja zielonej energii, solary na akademikach, elektrownia wodna w Łęguckim Młynie, kształcenie na kierunkach związanych z odnawialnymi źródłami energii).

W tej samej kategorii laureatami konkursu zostali również: prof. Henryk Krawczyk - rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Paweł Górski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Małgorzata Wróblewska - dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS, prof. Janusz Moryś - rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Witold T. Bielecki - rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Ogłoszenie laureatów konkursu odbyło się 23 listopada w Warszawie. Towarzyszyła mu pierwsza w Polsce Konferencja Liderów Zarządzania Uczelnią. Podczas tej konferencji prof. Ryszard Górecki został poproszony o prowadzenie sesji pt. Jak skutecznie zwiększać efektywność finansową i organizacyjną uczelni. Doświadczenia polskie i europejskie. Na tej sesji wygłosił także wykład pt. Konsolidacja uczelni publicznych – doświadczenia UWM, rekomendacje dla polskich szkół wyższych.

Patronat nad konkursem Lumen objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Komisja Akredytacyjna oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Dwa dni wcześniej – 21 listopada w Mikołajkach prof. Ryszard Górecki odebrał inną nagrodę - statuetkę „Osobowość roku Warmii i Mazur” - przyznaną przez czasopismo „Osobowość i Sukcesy”. Rektor UWM otrzymał nagrodę w kategorii nauka. O jej przyznaniu zadecydowały, podobnie jak w konkursie Lumen, osiągnięcia rektora na polu zarządzania uczelnią.

Komentarze [1]
~Agnieszka W / 2015-12-23 10:29
Nagrodę to powinni odebrać pracownicy a nie tylko rektor. Samodzielnie zmian uniwersyteckich nie dokonuje. Sama organizacja konkursu i przyznawanie nagród pachnie "kółkiem wzajemnej adoracji". Co mnie razie, nagroda lidera zarządzania uczelnią przyznana a rektor kompletnie nie wdraża żadnych systemów zarządzania (np. TQM, ISO, 5S, Lean itp.), które by sprawiły efektywniejsze i tańsze funkcjonowanie. Żenada.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl