Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-12-02 22:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagroda im. Hieronima Skurpskiego dla prof. Połoma

Olsztyn24
Prof. Janusz Połom - laureat nagrody im. Hieronima Skurpskiego | Więcej zdjęć »
Dr hab. Janusz Połom, prof. UWM został laureatem tegorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w środowy (2.12) wieczór w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Janusz Połom (ur. 1950 r.) to fotografik, operator filmowy, reżyser, poeta, wykładowca na polskich i zagranicznych uczelniach. Pochodzi z Torunia. W 1975 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, w 1977 r. broniąc dyplom. W latach 1974-1986 był wykładowcą Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej łódzkiej uczelni, którą ukończył. W latach 1981-1984 był tam dziekanem. W 1984 r. wyjechał do Meksyku, gdzie pracował w meksykańskiej narodowej szkole filmowej Centro de Capacitacion Cinematografica. Od 1986 r. osiadł w Kanadzie, gdzie wykładał fotografię filmową na Université du Québec w Montrealu. W 2001 r. powrócił do Polski i zamieszkał w rodzinnej posiadłości w Unieszewie. Obronił również doktorat w łódzkiej Szkole Filmowej oraz podjął pracę na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie uczy fotografii i multimediów.

Janusz Połom w latach 1971-1976 należał do Warsztatu Formy Filmowej, grupy artystycznej działającej przy łódzkiej Szkole Filmowej. W tym czasie m.in. fotografował, pisał scenariusze filmowe oraz poezje. Jego fotografie wystawiano w Polsce, Kanadzie, Francji oraz w Meksyku w Narodowym Centrum Sztuki w Mexi City. Za swoje filmowe dokonania artysta był wielokrotnie nagradzany na prestiżowych festiwalach. Jego prace fotograficzne znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, National Gallery w Ottawie, Muzeum im. Octavio Paz'a Centro Nacional de las Artes w Meksyku.
R E K L A M A
banner
Nagroda Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego przyznawana jest od 2007 roku. Dotychczas jej laureatami byli: Krystyna Koziełło-Poklewska (2007), Wiesław Wachowski (2008), Aleksander Kuberski (2009), Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM (2010), Barbara Lis-Romańczuk (2011), Tadeusz Burniewicz (2012), Marek Barański (2013) i Aleksander Wołos (2014). Nagrodę stanowi statuetka autorstwa Barbary Lis-Romańczuk oraz kwota 5 tys. złotych.

Niebawem udostępnimy wideorelację z wręczenia nagrody prof. Januszowi Połomowi.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Grzegorz / 2015-12-03 12:27
Miałem okazję przez kilak lat współpracować z Profesorem Januszem. To fantastyczny człowiek, fotografik wykładowca i artysta.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Nagroda im. Hieronima Skurpskiego dla prof. Janusza Połoma (1)

»

02-12-2015

image
Nagroda im. Hieronima Skurpskiego dla prof. Janusza Połoma (2)

»

03-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl