Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MWiM/d. | 2015-12-06 22:24 | Rozmiar tekstu: A A A
Aniela Pająkówna bohaterką Cavaty na olsztyńskim zamku

Malarka, matka, kochanka

Olsztyn24
Grażyna Prusińska, kierownik Działu Sztuki Współczesnej MWiM | Więcej zdjęć »
„Aniela Pająkówna (1864-1912). Malarka, matka, kochanka. Portret niedokończony” to temat prelekcji, z jaką wystąpiła dzisiaj (6.12) Grażyna Prusińska, kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Cavata na olsztyńskim zamku”.

Aniela Pająkówna studiowała w Wiedniu i Paryżu, tam nawiązała znajomości z polskimi, znanymi w swoim czasie, artystkami - Anną Bilińską i Marią Dulębianką, zaprzyjaźniła się z Olgą Boznańską. Uczestniczyła aktywnie w paryskim życiu artystycznym, a od 1887 roku dużo wystawiała. Należała do pierwszego pokolenia kobiet, które utrzymywały się samodzielnie, pracowały, nie oczekując biernie na małżeństwo-wówczas klucz do względnej samodzielności.

Malowała głównie portrety – najczęściej kobiet (w tym kilka autoportretów), rzadko pejzaże i martwe natury. W 1891 roku zamieszkała we Lwowie, otworzyła własną pracownię i weszła w literacko-artystyczne środowisko miasta, wystawiała, sprzedawała swoje prace. W 1899 r. poznała pisarza Stanisława Przybyszewskiego, który zdemolował jej życie w każdej dziedzinie. Dwa lata później z ich nieformalnego związku urodziła się córka Stanisława (autorka słynnego dramatu „Sprawa Dantona”). Malarka, narażona na ostracyzm z powodu nieślubnego dziecka, wyjechała w 1909 r. do Paryża. Zmarła na zapalenie płuc w 1912.
R E K L A M A
banner
Artystka wielokrotnie wystawiała swoje obrazy w Krakowie, Warszawie i we Lwowie, a także w Wiedniu i Paryżu. Jej twórczość została zapomniana. Niewiele obrazów zachowało się w publicznych kolekcjach: cztery w Galerii Obrazów we Lwowie, po dwa w Muzeach Narodowych w Krakowie i w Warszawie (tu najbardziej znany „Autoportret z córką”, 1896). Kilka prac malarki jest w prywatnej kolekcji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Cavata na olsztyńskim zamku [6.12.2015]

»

06-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl