Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras./d. | 2016-01-02 14:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Rewitalizacja Parku Podzamcze zakończona

Olsztyn24
Zrewitalizowany Park Podzamcze w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Koniec roku to czas zamykania i rozliczania inwestycji. Wśród przedsięwzięć w Olsztynie, które zakończono w grudniu 2015 roku, jest rewitalizacja olsztyńskiego Parku Podzamcze.

Park Podzamcze jest kolejnym odnowionym fragmentem Olsztyna. Z oddanego w grudniu do użytku parku mogą w pełni korzystać nie tylko piesi, ale też rowerzyści.

Pierwsza część parkowych terenów nad Łyną - między kolejowymi mostami a ul. Nowowiejskiego - została zmodernizowana i oddana do użytku nieco ponad trzy lata temu. Rewitalizacja drugiej części nieco się przeciągnęła, ze względu na konieczność wykonania zaleceń konserwatora zabytków i odnajdywane co pewien czas zabytkowe artefakty. Teraz olsztynianie zyskali kolejny, pokaźny teren rekreacyjno-wypoczynkowy - od Nowowiejskiego wzdłuż Łyny aż do ul. Staszica.

Ze zrealizowanych prac cieszą się też rowerzyści, bowiem to teren niezwykle ciekawy turystycznie i rekreacyjnie. Obejmuje bowiem malownicze okolice Zamku Kapituły Warmińskiej i innych olsztyńskich zabytków oraz otacza długi odcinek wijącej się tutaj rzeki Łyny, przez którą przerzucono 3 drewniane kładki prezentujące się zupełnie inaczej niż przed rozpoczęciem prac.
R E K L A M A
banner
Z punktu widzenia ruchu rowerowego w parku zaszły spore pozytywne zmiany. Przede wszystkim rowerzyści otrzymali formalne zezwolenie na jazdę po parku, a pod ich kołami znalazła się odpowiednia nawierzchnia, będąca kompromisem pomiędzy historycznym charakterem parku a wygodą użytkowania. Użyto w tym celu ciętej kostki kamiennej.

Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że na terenie całego parku ustanowiono ciąg pieszo-rowerowy (na co wskazują odpowiednie znaki stojące przy wszystkich wjazdach do parku), zatem są obowiązani zachowywać bezpieczną prędkość i zawsze ustępować miejsca spacerowiczom. Całkowity zakaz przejazdu obowiązuje jednak na kładkach nad Łyną, które są zbyt wąskie, aby bezpiecznie pomieścić pieszych i rowerzystów.

Na terenie całego parku ustawiono dziesiątki nowych elementów małej architektury, a wśród nich stojaki rowerowe, o które postulowało środowisko olsztyńskich cyklistów podczas konsultacji społecznych w 2011 r. Nowością spotykaną przy parkowych alejkach są elementy Systemu Informacji Miejskiej (SIM) utrzymane w kolorystyce przyporządkowanej strefie historycznej- tablice z mapą oraz drogowskazy wskazujące orientacyjną odległość w minutach marszu.

- Z perspektywy rozbudowy miejskiej sieci rowerowej jest to istotna realizacja, która ma spore znaczenie dla wzbogacenia rowerowej rekreacji - mówi olsztyński oficer rowerowy, Mirosław Arczak. - Powstał tu bowiem fragment łącznika pomiędzy Parkiem Centralnym, Starym Miastem a Lasem Miejskim. Patrząc na to jeszcze ogólniej, jest to cenny odcinek popularnie zwanej „Łynostrady”, która powiedzie tutaj po terenach bardzo znaczących dla atrakcyjności Olsztyna.
Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~Pani / 2016-01-04 10:09
Redakcja nie rozumie klarownego przekazu. Przecież mirxx napisał i link dołączył. A redakcja pojechała wikipedią.... Brawo mirxx za czujność. Redakcja - czerwona kartka.
~Redakcja Olsztyn24 / 2016-01-02 15:58
Wg Wikipedii:

Rewaloryzacja - działanie konserwatorskie mające na celu przywrócenie wartości użytkowych i ekspozycję dziedzictwa kulturowego zarówno zabytków architektury jaki i zespołów urbanistycznych.

Rewitalizacja (łac. re-+vita - dosłownie: przywrócenie do życia, ożywienie), ang. revitalization, urban renewal, urban redevelopment – zespół działań urbanistycznych i planistycznych, koordynowanych przez lokalną administrację państwową, których celem jest społeczne, architektoniczne, planistyczne i ekonomiczne korzystne przekształcenie miejskiej dzielnicy (lub innego wyodrębnionego obszaru miasta) będącej w stanie kryzysu wynikającego z czynników ekonomicznych i społecznych. Niektóre programy rewitalizacyjne nakierowane są na ożywienie zdegradowanych obszarów miast które utraciły swoją pierwotną funkcję, np. poprzemysłowych; celem wówczas jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obszary zmieniają swoją funkcję.

Czy jeszcze coś trzeba wyjaśnić?
~mirxx / 2016-01-02 15:23
Prace wykonane w Parku Podzamcze powinny być określane jako REWALORYZACJA, a nie rewitalizacja. To bardzo podobnie brzmiące słowa, ale ich znaczenie jest odmienne. Oficjalna nazwa tego projektu właśnie tak brzmi: http://www.olsztyn.eu/gospodarka/projekty-ue/v-regionalny-program-operacyjny-warmia-i-mazury-2007-2013/park-podzamcze.html#c2766
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl