Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2016-01-05 16:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzyczna Gala Marszałka w piątek w filharmonii

Olsztyn24
GlassDuo | Więcej zdjęć »
W Gali Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, w piątek (8.10), z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią Anna i Arkadiusz Szafrańcowie tworzący duet: „GlassDuo”. Znane kompozycje Chopina, Czajkowskiego, Dvořáka, Sibeliusa, Piazzolli, walce i polki Straussa, a także popularne piosenki zabrzmią w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz szklanej harfy.

I nie chodzi tu bynajmniej o żart. „Nieziemski” dźwięk wydobywany z odpowiednio przygotowanych i dostrojonych czasz szklanych kieliszków fascynował od dawna. Na takiej zasadzie działała na przykład szklana harmonika, instrument bardzo ceniony w XVIII i XIX wieku, za twórcę którego uważa się Benjamina Franklina, jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Utwory na harmonikę szklaną komponował Mozart, w Warszawie grywał na tym instrumencie młody Chopin.

GlassDuo - Anna i Arkadiusz Szafrańcowie, są jedynymi w Polsce instrumentalistami profesjonalnie uprawiającymi tę sztukę. Instrument, na którym koncertują, to największa profesjonalna szklana harfa na świecie. Jej skala sięga niemal 5 oktaw, a tworzą je kieliszki, których nie trzeba napełniać wodą!
R E K L A M A
banner
Doświadczenia „GlassDuo” wykraczają poza ramy działalności recitalowej. Muzycy biorą udział w większych przedsięwzięciach artystycznych, jak również prowadzą warsztaty gry na szklanej harfie. Duet bierze udział w festiwalach muzycznych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla nich pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem zarówno kameralistów jak i orkiestr – również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner. Muzyka nagrana przez „GlassDuo” wykorzystywana jest w spektaklach granych na scenach teatralnych m.in. Teatru Ateneum w Warszawie, Teatru im Stefana Jaracza w Łodzi, czy Teatru Nowego w Słupsku. Duet ma również na swym koncie współpracę z Instytutami Polskimi oraz innymi polskimi placówkami dyplomatycznymi, na zaproszenie których odwiedzili m.in. Wiedeń, Sofię, Warnę, Bukareszt, Charków, Hunedoarę, Dusseldorf, Kaliningrad, Wilno, Brukselę, czy Houston.

W programie gali m.in.: Piotr Czajkowski – Suita z Jeziora łabędziego, Antonin Dvořák – Taniec słowiański nr 7, Fryderyk Chopin – Etiuda op. 10 nr 9, Astor Piazzolla – Adios Nonino, Sting – Fragile, Zequinha de Abreu – Tico-tico, Arek Szafraniec – Songueira, Jean Sibelius – Valse Triste, oraz najpiękniejsze polki i walce Straussa.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl