Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2016-01-11 15:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie z Kaliningradu gośćmi Gimnazjum nr 13 w Olsztynie

Olsztyn24
Uczniowe z Kaliningradu z wizytą w Olsztynie (fot. G 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat z kaliningradzkich szkół przebywali w Polsce na zimowisku na Warmii koło Olsztynka. Opiekunem grupy była wicedyrektor szkoły nr 12, wieloletni nauczyciel WOS-u, historii, ekonomii i prawa Lidia Alieksiejewna Koszeliewa. Opiekunami ze strony polskiej były lektor języka rosyjskiego Joanna Połonczyk, a z ramienia szkoły nauczycielka historii Joanna Mieszczyńska.

Realizując w gimnazjum program „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Maurach” oraz w ramach działań ambasadora Muzeum POLIN w Warszawie, nawiązałam współpracę z nauczycielami z Kaliningradu oraz Centrum Języka Rosyjskiego Masza. Efektem tej współpracy była gościnna wizyta w naszej szkole.

Spotkaliśmy się w mroźne niedzielne południe, 3 grudnia 2016 r., i wspólnie zwiedzaliśmy olsztyńską starówkę, poznając jej średniowieczne budowle. Zaczęliśmy od tradycyjnego dla olsztyniaków miejsca – Wysokiej Bramy, a następnie obejrzeliśmy charakterystyczne dla Olsztyna obiekty, takie jak: stary ratusz i kamienice, katedrę, Zamek Kapituły Warmińskiej, pomnik Mikołaja Kopernika oraz babę pruską.
R E K L A M A
banner
Grupa rosyjska pod opieką swoich opiekunów była w stadninie koni na przejażdżkach i ognisku, w aquaparku, a także spędzała aktywnie czas na świeżym powietrzu podczas konkurencji terenowych. Częścią zimowiska były uroczysta Wigilia i spotkanie z Dziadkiem Mrozem, czyli rosyjskim Mikołajem.

9 stycznia 2016 r. młodzież z Kaliningradu przyjechała do Gimnazjum nr 13 w Olsztynie, aby uczestniczyć w zimowym festynie pod hasłem „Sercem z ludźmi” i pod opieką naszych uczniów bawić się oraz grać wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Nasi goście brali udział w zajęciach sportowych, malowaniu na sztalugach, konkursach oraz wielu innych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów festynu. Fotobudka ucieszyła nie tylko uczniów, ale i opiekunów. Angielski, polski i rosyjski – te trzy języki słychać było na korytarzach szkolnych, a dodatkowo można było porozmawiać z lektorem z USA, który pracował z grupą rosyjską. Bariery językowe zniknęły szybko, jak widać na zdjęciach, a pojawiły się pierwsze sympatie, wymiana adresów i telefonów. Ciepły poczęstunek dla opiekunów i uczniów przygotowały panie kucharki, a słodkości upiekli nasi gimnazjaliści. Na koniec wizyty w naszej szkole goście wpisali się do księgi pamiątkowej i cóż czekamy na kolejne spotkanie w maju.

Moim uczniom – opiekunom dzieci i młodzieży z kaliningradzkich szkół za pomoc bardzo ciepło dziękuję, choć za oknem chłodna zimowa aura.

Joanna Mieszczyńska
nauczycielka historii
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie


Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl