Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Promocja UG Dywity | 2016-01-25 19:57 | Rozmiar tekstu: A A A
Podsumowanie wyników Straży Gminnej

Mniej interwencji w Dywitach

Olsztyn24
Marek Harasimowicz, kierownik posterunku Straży Gminnej w Dywitach (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Podsumowano roczną pracę posterunku Straży Gminnej w Dywitach. Liczba zgłoszeń nie zmieniła się, ale interwencji i kroków prawnych było zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich.

Praca dwóch strażników gminnych za 2015 rok wygląda w liczbach następująco: 60 pouczeń, 25 mandatów wystawionych na kwotę 2720 zł i trzy wnioski skierowane do sądu rejonowego, co daje łącznie 88 interwencji. W porównaniu do poprzedniego roku liczba interwencji wymagających podjęcia kroków prawnych spadła aż o jedną trzecią!

– Zgłoszeń było tyle samo, ale interwencji rzeczywiście mamy coraz mniej. Wynika to głównie z tego, że udaje nam się coraz lepiej rozwiązywać zgłoszenia mieszkańców za pomocą dialogu, konstruktywnej rozmowy i perswazji – mówi Marek Harasimowicz, kierownik posterunku Straży Gminnej w Dywitach. – Nie jesteśmy nastawieni na stosowanie jak największej ilości kar i represji. Zależy nam na tym, żeby sprawy załatwiać stosując ludzkie podejście, co wychodzi dość dobrze.
R E K L A M A
banner
Najwięcej mandatów za alkohol

Najwięcej pouczeń i mandatów wystawionych przez strażników w 2015 roku dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

– Choć i w tej materii widzimy poprawę – zapewnia Marek Harasimowicz. – Gdy w 2010 roku zaczynaliśmy służbę w Gminie Dywity, to osoby spożywające alkohol pod sklepami w ogóle nie reagowały. Teraz jest zdecydowanie lepiej.

Co cieszy, z roku na rok zmniejsza się liczba interwencji związanych z tzw. sprawami śmieciowymi. Kwestia deklaracji jest w większości uporządkowana, mieszkańcy i firmy mają podpisane umowy, są też wyposażeni w pojemniki na odpady. Spośród spraw zgłaszanych strażnikom przez mieszkańców dominują takie, jak wypuszczanie psów bez nadzoru, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecanie terenu, czy głośna muzyka i zakłócanie miru domowego. Strażnicy starają się być obecni na terenie całej gminy, co miesiąc ich samochód pokonuje średnio 2,5 tysiąca kilometrów. Wiele z tych wyjazdów to pomoc i asysty pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w trudnych środowiskach, gdzie zdarzają się agresywne zachowania.

– Bez strażników mielibyśmy duże problemy – przyznaje Teresa Cejmer, kierownik GOPS w Tuławkach. – Nasi pracownicy czują się dużo bezpieczniej i mogą bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki. W okresie jesienno-zimowym wspólnie ze strażnikami odwiedzamy osoby chore, samotne, niepełnosprawne, czy bezdomne i staramy im się pomóc z opałem oraz  żywnością.

Efekt współpracy z Olsztynem

Posterunek Straży Gminnej w Dywitach funkcjonuje na podstawie porozumienia o utworzeniu wspólnej straży między sąsiadującymi gminami tj. Miastem Olsztyn i Gminą Dywity. Jego uruchomienie było możliwe dzięki dobrym relacjom i współpracy tych samorządów.        

– Obok komunikacji publicznej, to kolejna istotna płaszczyzna tworzenia obszaru aglomeracyjnego Olsztyna, a w nim trochę na wzór amerykański policji municypalnej, czyli formacji zajmującej się głównie ochroną porządku i bezpieczeństwa lokalnej społeczności – mówi Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity. – Mam nadzieję, że pracę strażników dobrze oceniają również mieszkańcy naszej gminy. Na bieżąco staramy się reagować na wszelkie sugestie mogące przyczynić się do poprawy naszych działań.

Gmina Dywity partycypuje w kosztach funkcjonowania wspólnej straży w kwocie ok. 110 tys. zł rocznie.

– Gdybyśmy mieli sami od podstaw zorganizować posterunek straży, to koszty funkcjonowania byłyby z pewnością dużo wyższe – mówi Daniel Zadworny. – To dobre i sprawdzone rozwiązanie dla innych samorządów, które zastanawiają się nad zasadnością i kosztami funkcjonowania straży miejskich.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl