Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Renata Kostowska | 2016-01-28 17:32 | Rozmiar tekstu: A A A

W tym roku również możesz przekazać swój 1% podatku

Olsztyn24
Izba Skarbowa i Urząd Skarbowy w Olsztynie
Podatnicy także w tym roku mogą zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku za 2015 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą wybrać spośród 8250 podmiotów, w tym 310 z terenu Warmii i Mazur.

Od 2004 r. wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego, ale nie więcej niż do wysokości 1% należnego podatku.

W zeznaniach rocznych za 2014 r. 457 tys. podatników z województwa warmińsko-mazurskiego zadeklarowało przekazanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Obdarowano wówczas 2240 organizacji, w tym 286 z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Łącznie przekazano na ich rzecz prawie 15 milionów zł.

Przekazanie 1% podatku jest bardzo proste. Należy w zeznaniu rocznym w odpowiednich rubrykach wpisać numer KRS wybranej organizacji i przekazywaną kwotę, która nie może wynosić więcej niż 1% podatku należnego. Również podatnicy, którzy otrzymują od organu rentowego roczne obliczenie podatku (PIT-40 lub PIT-40A) mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że na bazie otrzymanego rozliczenia samodzielnie złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.
R E K L A M A
banner
Pamiętajmy także, że składając PIT przez Internet przekazanie 1% jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ system pomaga w jego wyliczeniu.

Termin do przekazania 1% podatku uzależniony jest od tego, do kiedy należy złożyć dane zeznanie podatkowe np. osoby, które podjęły decyzję o rozliczeniu się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wybierają druk PIT-28 i składają go do końca stycznia 2016 r., natomiast podatnicy, którzy dokonują rozliczenia na druku PIT-37 mają czas do końca kwietnia 2016 r.

Lista organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku w 2016 r. dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem www.mpips.gov.pl
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl