Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Magdalena Łowkiel-Klimek | 2016-02-17 12:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Wyjątkowy dar dla Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie

Olsztyn24
Feliks Walichnowski przekazuje dar Salonowi Muzycznemu w Barczewie (fot. SM w Barczewie - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Od października 2015 r. w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego - muzeum w Barczewie odbywają się spotkania z cyklu „Kawiarnia naukowa” pod patronatem  Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w Olsztynie oraz Nieformalnego Klubu Profesorów Collegium Copernicanum. Gościem specjalnym jednego z odcinków kawiarni był dr Feliks Walichnowski - olsztyński socjolog, dziennikarz i nauczyciel akademicki, pisarz i wydawca, regionalista.

Feliks Walichnowski do zbiorów Salonu Muzycznego przekazał cały swój piśmienny dorobek - 50 książek, tzw. „Bibliotekę w plecaku”, które w latach 2004-20012 opracował i wydał. Są to małe formy edytorskie z własnymi wierszami, fotografiami Elżbiety Walichnowskiej i własnego edytorstwa.

W piśmie autora przekazującym dar czytamy: „Z okazji 70-lecia przybycia na Warmię pierwszych powojennych osadników z Warszawy i innych miejscowości, jako jeden z nich, ofiarowuję do celów naukowych i muzealnych moje książki dotyczące przeważnie życia społecznego Warmii i Mazur, socjotechniki mediów oraz tomiki moich wierszy i inne małe formy edytorskie”. Zbiór dotychczas eksponowano na Zamku w Ostródzie, Powiatowej Bibliotece w Łowiczu, „Książnicy Polskiej” w Olsztynie, a teraz będą na stałe eksponowane w zbiorach domu kompozytora Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
R E K L A M A
banner
Dar Feliksa Nowowiejskiego wzbogaci zbiory muzealnej biblioteki.

Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach „Kawiarni naukowej”, odbędzie się w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie 25 lutego. Będzie to spotkanie z prof. Krzysztofem Szatrawskim, poetą, prozaikiem, krytykiem muzycznym i literackim, wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Profesor Szatrawski od dwudziestu lat bada i propaguje twórczość Feliksa Nowowiejskiego, a jego prace naukowe o Nowowiejskim były publikowane w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech i USA. W lutowej Kawiarni naukowej opowie o utworach Feliksa Nowowiejskiego, m.in. o najsłynniejszym oratorium „Quo Vadis”. Spotkaniu będą towarzyszyć archiwalne nagrania, dokumenty i wystawa.

Zapraszamy też Państwa do odwiedzania Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego - muzeum w Barczewie, w którego zbiorach znajdują się cenne pamiątki, rękopisy, przedmioty osobistego użytku, meble odznaczenia i fotografie rodzinne obrazujące życie, twórczość i działalność Feliksa Nowowiejskiego.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godz. 9:00-17:00, soboty 8:00-16:00. Kontakt: Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie – muzeum, ul. Mickiewicza 13, 11-010 Barczewo, tel. 89 674 04 79, e-mail: salonmuzyczny@barczewo.pl
Oraz profil na facebooku.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl