Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D./wb | 2016-02-21 17:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Tłum miłośników muzealiów na prezentacji ubiegłorocznych nabytków Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Na wystawie pojawił się tłum zainteresowanych nowymi muzealiami | Więcej zdjęć »
W Sali Kromera Muzeum Warmii i Mazur otwarto dzisiaj (21.02) wystawę muzealiów zakupionych, ofiarowanych i zakonserwowanych w 2015 roku. Na tradycyjnie już odbywającej się prezentacji pojawił się tłum osób zainteresowanych nowymi nabytkami muzeum. Liczba odwiedzających ekspozycję była tak duża, że sami organizatorzy byli nią zaskoczeni.

W ubiegłym roku Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o blisko tysiąc nowych i zakonserwowanych obiektów. „Nowościami” zasilone zostały zbiory praktycznie wszystkich działów i oddziałów muzeum. Część z nich można podziwiać aż do świąt wielkanocnych. Wśród nich takie rarytasy jak kamienny siekieromłot datowany na trzecie tysiąclecie przed naszą erą, czy znajdująca się w depozycie olsztyńskiego muzeum rzeźba Dionizosa z początku XX wieku autorstwa Adolfo Wildta, pochodząca z pałacu rodziny von Rose w Dylewie k/Ostródy. Muzealnicy podkreślają, że wszystkie eksponaty są wyjątkowe i bardzo cenne.

Oprócz rzeźb Adolfo Wildta na wystawie znajdziemy też na przykład oderestaurowaną szafę narożną z końca XVIII wieku, służącą do przechowywania broni myśliwskiej z lidzbarskiego zamku. Również bardzo ciekawymi, efektownymi eksponatami są piecowe kafle neorenesansowe, które zostały konserwowane przez pracownie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warto wspomnieć też o archiwum Franciszka Klonowskiego, znanego olsztyńskiego etnografa, które przekazała do zbiorów muzealnej biblioteki synowa etnografa, Hanna Klonowska.
R E K L A M A
banner
Nowe zbiory trafiły też do Domu Gazety Olsztyńskiej - świadectwa ze szkoły w Brąswałdzie i zdjęcia z polskich szkół, które funkcjonowały na Warmii przed wojną. Są to obecnie bardzo rzadkie obiekty.

Biblioteka muzealna natomiast wzbogacona została ponad 160. eksponatami książkowymi i czasopismami dzięki uprzejmości Henryka Kujawy, bibliofila, który od dziecka kocha książki i poświęca swój czas na odnajdywanie drukowanych rarytasów. Na wystawie zaprezentowano 18 pozycji z przekazanej przez niego tylko w tym roku potężnej kolekcji, wśród których znajdziemy m.in. „Zwięzły kodeks moralny dla młodzieży” i „Śpiewniczek Obozowy” z 1917 roku. Pan Kujawa podarował muzeum również blisko 300-letnią doniczkę przywiezoną z Wilna, która znajdowała się w jego domu rodzinnym, jednak ze względu na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą nie została zaprezentowana na tej wystawie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Prezentacja nabytków 2015 roku Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

»

21-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl