Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-03-08 17:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Lidzbarska Oranżeria z tytułem Fasada Roku 2015

Olsztyn24
Fasada odrestaurowanej Oranżerii w Lidzbarku Warmińskim | Więcej zdjęć »
Po raz 9. konkurs firmy Baumit wyłonił najciekawsze elewacje roku, wskazując aktualne trendy i kierunki rozwoju dla branży architektoniczno-budowlanej. Jury nie miało łatwego zadania. Wysoka ranga wydarzenia przyciągnęła tym razem blisko 200 kandydatów, wœród których z łatwoœścią można było dostrzec prawdziwe „perełki”. Po wielogodzinnych obradach wyłoniono 5. zwycięzców i przyznano w sumie 6 wyróżnień. W gronie realizacji nagrodzonych tytułem Fasada Roku 2015 znalazła się również Oranżeria w Lidzbarku Warmińskim.

Jury konkursu Fasada Roku 2015, pod przewodnictwem dr inż. arch. Andrzeja Poniewierki, przedstawiciela Dolnoœlnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, spotkało się 11 lutego 2016 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doœwiadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Na starcie rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2015 i nagrodę główną w wysokoœci 10 000 zł stanęło blisko 200 obiektów z całej Polski, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Budynki walczące o miano Fasady Roku 2015 oceniane były w tym roku aż w pięciu kategoriach konkursowych: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek w po rekonstrukcji i adaptacji”, „budynek niemieszkalny” oraz „budynek po renowacji”. Projekty zakwalifikowane do konkursu rozpatrywane były pod względem zastosowanej kolorystyki i struktury elewacji, jak również ich kreatywnych połączeń, podkreœlających walory budynku oraz wkomponowujących budynek w otoczenie. Jurorzy zwracali również uwagę na dbałośœć o detale architektoniczne, a także, w przypadku budynków po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji.

W piątej kategorii –budynek po renowacji –decyzja jurorów była zgodna z opinią, którą wcześœniej wygłosili internauci. Nagrodę główną i tytuł Fasady Roku 2015 za kompleksową rewaloryzację i rekonstrukcję z użyciem całej gamy materiałów renowacyjnych, dzięki którym zachowano historyczny charakter elewacji budynku, przyznano Oranżerii Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim. Za opracowanie wizji architektonicznej odpowiedzialna była pracownia Serafin Studio Projektowe, a prace remontowe na zlecenie gminy zrealizowała firma Mur-Mal Maciej Maliszewski, która wysunęła kandydaturę obiektu do prestiżowej nagrody.
R E K L A M A
banner
Choć Fasada Roku 2015 już za nami, to dla laureatów przygoda trwa nadal. Stają oni bowiem do dalszej rywalizacji w ramach Baumit Life Challenge, by walczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Polskę na arenie międzynarodowej reprezentować będą zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii, wyróżniające się ciekawą strukturą oraz kolorystyką. W pierwszym etapie konkursu, który zakończy się 22.03.2016 r., jury Life Challenge złożone z wybitnych architektów z całej Europy wyselekcjonuje on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5. kategorii), które w finale stoczą rywalizację o końcowe zwycięstwo. Warto zaznaczyć, że w Jury drugiej edycji Baumit Life Challenge zasiada w tym roku arch. Piotr Kostka, Prezes Poznańskiego Oddziału SARP, który wraz z Hanną Kurka prowadzi pracownię projektową Kostka & Kurka Architekci. Kto ma najpiękniejsze fasady w Europie? Dowiemy się już za kilka miesięcy. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w zagłębiu wspaniałej architektury w Madrycie (Hiszpania).

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl