Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-03-15 15:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn gotowy do realizacji programu „Rodzina 500+” ?

Olsztyn24
Wiceminister Elżbieta Bojanowska i wojewoda Artur Chojecki | Więcej zdjęć »
W Urzędzie Miasta Olsztyna podsumowano dzisiaj (15.03) stan przygotowań do realizacji programu „Rodzina 500+”. Już bowiem tylko nieco ponad dwa tygodnie pozostało do rozpoczęcia realizacji programu wypłaty świadczeń wspomagających rodziny z dziećmi. 

W tym roku do rodzin ze stolicy regionu ma trafić około 90 mln złotych. O świadczenie mogą ubiegać się rodzice i prawni albo faktyczni opiekunowie dzieci. Pieniądze będą przekazywane do czasu uzyskania przez dzieci pełnoletności. Dodatek już od pierwszego potomka będzie zależeć od dochodów rodziny, natomiast niezależnie od nich - od drugiego.

O zasadach i wątpliwościach dotyczących realizacji zadania z premier Beatą Szydło rozmawiali w poniedziałek (14 marca) przedstawiciele samorządów. W tym tygodniu trwają także konsultacje w poszczególnych wojewódzkich miastach kraju.
R E K L A M A
banner
- To inicjatywa, za której przebieg najbardziej odpowiadają samorządy - przypomina prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Nie mam wątpliwości, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Przedstawiciele rządu zapewniają, że nie zabraknie pieniędzy ani na świadczenia ani na obsługę.

Aby ta przebiegała sprawnie, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który odpowiada za zadanie w Olsztynie, zatrudnionych zostało 25 osób. Do tego wspierają ich pracowników instytucji.

- Przygotowaliśmy łącznie 15 punktów, w których będą przyjmowane wnioski - informuje dyrektor MOPS-u Elżbieta Skaskiewicz. - Dwa z nich mieszczą się w siedzibie MOPS-u przy al. Piłsudskiego 61A oraz w głównej siedzibie programu przy ul. Cichej 1A. Tam powinny kierować się osoby, które będą ubiegać się o przyznanie świadczeń na jedyne albo od pierwszego dziecka. Pozostałe, które będą działać do końca czerwca, są zlokalizowane głównie w punktach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia, uruchamiane są dla wnioskujących dotację na drugie i kolejne dziecko. To osoby, które nie muszą być weryfikowane pod względem dochodu.

Chciaż program rusza już 1 kwietnia, to nie ma potrzeby ustawiać się w kolejce.

- Wszyscy dostaną wsparcie, jeśli złożą wnioski w ciągu trzech miesięcy - przypomina prezydent Grzymowicz. - To znaczy, że jeśli ktoś dopełni formalności i dostanie decyzję np. w maju albo czerwcu, to i tak zostaną mu wypłacone zaległe świadczenia od początku kwietnia.

Wnioski można także składać za pośrednictwem Internetu: poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia oraz w elektronicznych serwisach niektórych banków.

Z szacunków wynika, że w Olsztynie program będzie dotyczyć ok. 20 tys. dzieci. 

Z wizytą sprawdzającą stan przygotowań do wdrożenia programu przebywa dzisiaj w Olsztynie Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na ten temat rozmawiała z wojewodą Arturem Chojeckim, dyrektorem Wydziału Polityki Społecznej Andrzejem Tkaczem, kierownik Joanną Jabłonką-Kastrau (PS) oraz dyrektorami MOPS i GOPS z Olsztyna, Korsz, Olsztynka, Stawigudy i Kolna, przedstawicielami Urzędów Miasta z Ełku i Elbląga podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim.

Więcej informacji na temat realizacji programu w Olsztynie i regionie dostępnych jest w zapisach wideo z dzisiejszych spotkań.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. programu „Rodzina 500+” w Olsztynie

15-03-2016

image galeria
Spotkanie z minister Elżbietą Bojanowską w Olsztynie

15-03-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl