Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-03-18 11:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Unijne miliony na poprawę jakości życia mieszkańców Olsztyna i sąsiadujących gmin

Olsztyn24
Podpisanie umowy w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych | Więcej zdjęć »
Prawie 63 mln euro z funduszy unijnych otrzyma w najbliższych latach Olsztyn i sześć przyległych gmin na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Dzisiaj (18.03) marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk podpisali z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem umowę umożliwiającą skorzystanie z tych środków.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne do nowy instrument polityki europejskiej spójności. W perspektywie finansowej 2014-2020 będzie zastosowany po raz pierwszy. ZIT-y mają służyć wspieraniu rozwoju obszarów funkcjonalnych. Taki obszar, na podstawie porozumienia z 11 maja 2015 roku, tworzy m.in. Olsztyn wraz z gminami: Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda. ZIT-y pozwalają m.in. na realizację inwestycji, które wymagają finansowania z kilku funduszy, w ramach więcej niż jednej osi priorytetowej albo w ramach kilku programów operacyjnych. W Polsce ZIT-y mają sprzyjać współpracy i integracji na obszarach funkcjonalnych największych miast, realizacji zintegrowanych projektów i zwiększaniu udziału miast i ich obszarów funkcjonalnych w zarządzaniu programami operacyjnymi.

Olsztyński ZIT finansowany będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 (przeznaczono na to ponad 58,5 mln euro) oraz z budżetu państwa w ramach kontraktu terytorialnego dla województwa warmińsko-mazurskiego (5,2 mln euro). Środki te trafią na realizację działań w czterech osiach priorytetowych i pięciu priorytetach inwestycyjnych:
R E K L A M A
banner
» Oś 4. Efektywność energetyczna (24,3 mln euro),
» Oś 5. Środowisko przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów (7,4 mln euro),
» Oś 7. Infrastruktura transportowa (14,2 mln euro),
» Oś. 11. Włączenie społeczne (17,9 mln euro).

Instytucją pośredniczącą w wykorzystaniu ujętych w umowie środków będzie Gmina Olsztyn.

Podobne do olsztyńskiego ZIT-y powstały w Elblągu i Ełku. Elbląg z sąsiadującymi gminami otrzyma na realizację zintegrowanych inwestycji terytorialnych 36 mln euro, zaś Ełk - 17 mln euro.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Podpisanie umowy na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Olsztynie

»

18-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.