Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-03-31 15:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Polscy i norwescy konserwatorzy wymienili doświadczenia w lidzbarskim zamku

Olsztyn24
Andrzej Gołembnik mówił o badaniach archeologicznych na lidzbarskim zamku | Więcej zdjęć »
Dobiega końca dwuletnia rewitalizacja Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Przecięcie wstęgi obwieszczające zakończenie projektu „Konserwacja i restauracja XIV wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce” ma nastąpić 15 kwietnia br. A już dziś (31.03) w Lidzbarku Warmińskim miał miejsce finisz prowadzonego od połowy ubiegłego roku, partnerskiego projektu „Pogłębienie współpracy dwustronnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Norweskiego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez wizyty studyjne, konferencję i wydanie publikacji”. Oba projekty finansowane były z tzw. funduszy norweskich.  

- W związku z realizacją drugiego etapu projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce”, dofinansowanego ze środków MF EOG 2009-2014 i NMF w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, nawiązaliśmy partnerską współpracę pomiędzy Muzeum Warmii i Mazur i Norweskim Instytutem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. - W ramach tej współpracy z norweskimi partnerami odbyły się m.in. wizyty studyjne naszych pracowników w Norwegii i Norwegów na Warmii. Uruchomiliśmy taki dodatkowy projekt, żeby wykorzystać zdobyte doświadczenia przy rewitalizacji zamku lidzbarskiego do porównania metod konserwatorskich i rewitalizacji zabytków w Norwegii i w Polsce.

Wizyta Norwegów w Polsce miała na celu zaprezentowanie im architektury Warmii, w tym średniowiecznych polichromii w zamku lidzbarskim, zaś Polacy w Norwegii zapoznali się z tamtejszą średniowieczną architekturą sakralną i polichromiami. Partnerzy przedstawili sobie wyniki przeprowadzonych badań, metody ochrony zabytków, przebieg i dokumentację wykonanych prac konserwatorskich, stosowaną profilaktykę i metody zwalczania szkodników. Podsumowaniem współpracy była dzisiejsza konferencja zatytułowana „Pod lupą konserwatora - wymiana doświadczeń w kontekście rewitalizacji zamku w Lidzbarku Warmińskim” w Zamku Biskupów Warmińskich. Konferencji towarzyszyło wydanie publikacji z wystąpieniami dzisiejszych prelegentów oraz dokumentację fotograficzną.

Uczestnicy konferencji wysłuchali:
R E K L A M A
banner
» przygotowanego przez prof. dr hab. Bogumiłę Rouba  z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu referatu „Wartościowanie jako narzędzie służące podejmowaniu decyzji w procesie konserwacji-restauracji”,

» referatu Tone Olstad z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego zatytułowanego„Retuszowanie: uzupełnianie ubytków, sztuka czy iluzja”

» referatu Susanne Kaun z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego poświęconego XVII-wieczny, malowidłom ściennym ze średniowiecznego kamiennego kościoła w Moster w zachodniej Norwegii,

» referatu archeologa Andrzeja Gołembnika o „Konserwatorskim aspekcie badań reliktów architektury, odkrytych na parchamie północnym zamku w Lidzbarku Warmińskim”,

» referatu dr. hab. Piotra Witomskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zatytułowanego „Korozja zabytkowych więźb dachowych”.

O współpracy pomiędzy Muzeum Warmii i Mazur oraz Norewskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego mówiła też Anna Szymańska z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie polsko-norweskiej konferencji w Zamku Biskupów Warmińskich

31-03-2016

image galeria
Wartościowanie jako narzędzie służące podejmowaniu decyzji w procesie konserwacji-restauracji

31-03-2016

image galeria
Referat archeologa Andrzeja Gołembnika

31-03-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl