Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-05-08 20:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzono w Olsztynie

Olsztyn24
Uroczystość odbyła się na Placu Konsulatu Polskiego | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (8.05) w całej Polsce świętowano Narodowy Dzień Zwycięstwa. Od ubiegłego roku święto to obchodzone jest nie 9 maja, lecz 8 maja. Taką decyzję 24 kwietnia 2015 roku podjął Sejm, a zatwierdził Prezydent RP. Również w Olsztynie zorganizowano świąteczną uroczystość, która obchodzono 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Nowe było również miejsce uroczystości. Do 2014 roku kolejne rocznice zakończenia II wojny światowej świętowano na cmentarzu wojennym przy ul. Szarych Szeregów. W minionym roku uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Armii Krajowej, u zbiegu ulicy Dąbrowszczaków i Alei Piłsudskiego, dzisiaj natomiast olsztynian zaproszono na Plac Konsulatu Polskiego.

Uroczystość zorganizował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który jako jej gospodarz pierwszy wystąpił z okolicznościowym przemówieniem. Głos zabrał również Marcin Kuchciński - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego i Paweł Żukowski - dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, reprezentujący wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.
R E K L A M A
banner
W programie wydarzenia była także modlitwa za ofiary II wojny światowej odmówiona przez ks. Pawła Rzosińskiego z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana przez kompanię honorową złożoną z żołnierzy 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Nie zabrakło też ceremonii składania pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów.

W uroczystości pod Kolumną Orła Białego udział wzięli kombatanci, żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy Olsztyna. Przybyły również poczty sztandarowe z olsztyńskich szkół.

Ciekawym akcentem uroczystości był Chleb Wojenny, przygotowany specjalnie na dzisiejszą uroczystość przez Piekarnię Tyrolska według receptury z 1945 roku. Wśród uczestników święta rozdano 71 jego bochenków.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~olo1 / 2016-05-09 18:47
Angole nie życzyli sobie żołnierzy PSZ, bo nie chcieli narazić się Wielkiemu Sojusznikowi - Stalinowi, który uznawał tylko wojsko lubelskie. I tak oto skończyło się jak zawsze: Polak zrobił swoje, Polaka może odejść...
~niedoceniony żołnierz polski? / 2016-05-09 10:49
Rosjanie uszanowali męstwo zołnierza Polskiego.24 czerwca 1945 roku – w Moskwie na Placu Czerwonym odbyła się defilada zwycięstwa. W defiladzie wzięli udział przedstawiciele Wojska Polskiego, którzy maszerowali w oddzielnej kolumnie. Sztandary nieśli oficerowie i podoficerowie, uczestnicy wojny.Kolumnę poprowadził szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego, gen. broni Władysław Korczyc. Smutne jest to że angole nie dopuścili do parady zwyciestwa w Londynie wojsk Polskich które walczyły na zachodzie.. 8 czerwca 1946 r. - w rok po zakończeniu II wojny światowej - ulicami Londynu przeszła wielka parada zwycięzców. W kolumnie, która ciągnęła się kilkanaście kilometrów, zabrakło Polaków. Zaproszenie na paradę zwycięstwa otrzymali od Brytyjczyków tylko żołnierze dywizjonu 303 i to na krótko przed defiladą.Anglicy nie życzyli sobie, by w defiladzie brali udział przedstawiciele sił lądowych i marynarki wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych, które stanowiły jedną z najliczniejszych narodowych formacji walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie liczyły w 1945 r. ok. 200 tys. żołnierzy (na Wschodzie ponad 100 tys.).W tej sytuacji lotnicy z dywizjonu 303, który się wsławił w bitwie o Anglię - w geście solidarności - zrezygnowali z udziału w paradzie. W efekcie londyńska aleją The Mall - obok Anglików i Amerykanów - maszerowali m.in. Czesi, Belgowie, Brazylijczycy, Meksykanie, a nawet weterani z Iranu i Fidżi. Polaków nie było.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Narodowy Dzień Zwycięstwa 2016 w Olsztynie

»

08-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl