Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2016-05-13 12:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Małgorzata i Mirosław Kalicińscy gościli w WBP

Olsztyn24
Od lewej: Małgorzata Kalicińska, Joanna Fertacz i Mirosław Kaliciński (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Czytelni Czasopism Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (12.05) spotkanie z Małgorzatą i Mirosławem Kalicińskimi oraz promocja książki „Kalicińscy od kuchni”. Spotkanie ze słynnym rodzeństwem poprowadziła aktorka Joanna Fertacz.

Podczas spotkania rozmawiano o tym jak powstawała książka, dlaczego w ogóle ją napisano, jak ją pisano. Autorzy pisali książkę osobno, więc, jak powiedzieli, nie było sporów i kłótni. Każdy przepis w niej zawarty jest związany z opowieścią - mniejszą bądź większą historią, dzięki temu przepisy są bardziej osobiste. Autorzy opowiadali także m.in. o gotowaniu, specjalnościach kulinarnych, swoich inspiracjach.

To książka zarówno dla kulinarnych mistrzów, jak i tych, których od kuchennego blatu dzielą tysiące obowiązków. Książka pisana bez stresu i zobowiązań - slow food w sielskim wydaniu.
R E K L A M A
banner
Obszerny fragment spotkania zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do jego obejrzenia.

******

Małgorzata Kalicińska to powieściopisarka, także dziennikarka. Absolwentka SGGW w Warszawie. Po studiach uczyła w technikum ogrodniczym w Konstancinie-Jeziornej i warszawskich szkołach podstawowych. Pracowała też w mediach. Zbierała informacje wykorzystywane w porannym programie „Kawa czy herbata?”. Współtworzyła „Forum nieobecnych” i redagowała „Żyć bezpieczniej”.

Początkiem kariery literackiej Małgorzaty Kalicińskiej była inspirowana jej własną biografią powieść „Dom nad rozlewiskiem”. Uhonorowana nagrodą księgarzy Witryna 2006 i nominacją do Nagrody Literackiej Srebrnego Kałamarza im. Hermenegildy Kociubińskiej książka biła rekordy popularności. Podobnie dwie pozostałe części sagi – „Powroty nad rozlewiskiem” (2007) i „Miłość nad rozlewiskiem” (2008). Kolejne utwory pisarki to autobiograficzne „Fiołki na trzepaku”, w których cofa się do lat dzieciństwa spędzonego na warszawskiej Saskiej Kępie, oraz „Zwyczajny facet”, „Lilka”, „Irena”, „Kochana moja rozmowa przez ocean”, „...I wtedy moja córka powiedziała”. Kalicińska to także autorka jedynego w swoim rodzaju przewodnika po życiu i kuchni „Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie” (2010).

Na podstawie cyklu rozgrywającego się w domu na Mazurach TVP nakręciła serial z Joanną Brodzik.

Mirosław Kaliciński z zawodowym gotowaniem zmierzył się w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Szefował przez rok w restauracji na 100 osób, ucząc się profesjonalnego gotowania. 25 lat temu udało udało mu się uciec z miasta. Gotowanie w wiejskim domu dało Mirosławowi nowe możliwości. Prowadził program „Gotowanie z dziadkiem”. Od czterech lat prezentuje swoje przepisy w tygodniku Angora, a ich zbiór ukazał się w książce „Obiad w pół godziny”.


Pasjonat kuchni, sam o sobie mówi: Jaką kuchnię lubię i jaką staram się prezentować po 40 latach gotowania? Lekką, prostą i łatwą, mniej mięsa więcej warzyw. Błąd młodości nadużywanie przypraw, mam zdecydowanie za sobą. Jak mawiają Francuzi skromność jest domeną dobrego stylu. Używając skojarzeń malarskich blisko mi do impresjonizmu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Spotkanie autorskie z Małgorzatą i Mirosławem Kalicińskimi

»

12-05-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl