Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ak/d. | 2016-05-13 18:45 | Rozmiar tekstu: A A A

W BWA otwarto wystawy Grzegorza Klamana i Krzysztofa Millera

Olsztyn24
Od lewej: Krzysztof Miller, Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA, i Grzegorz Klaman (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie miały wczoraj (12.05) miejsce wernisaże wystaw „Fear and Trembling / Bojaźń i Drżenie” Grzegorza Klamana oraz fotografii Krzysztofa Millera „Niedecydujący moment”.

Tytuł wystawy „Fear and Trembling / Bojaźń i Drżenie” nawiązuje do rozprawy znanego duńskiego filozofa, Sorena Kierkegaarda pt. „Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć” z 1843 roku, w której autor rozprawia o związkach etyki z religią i pyta o zasadność realizowania powinności względem Boga wbrew ogólnie przyjętej moralności.

Wystawa prezentuje trzy klęczące pod ścianą, delikatnie poruszające się postacie, symbolizujące największe religie świata: chrześcijaństwo, judaizm oraz islam i została zrealizowana na zamówienie Schmidt Art Center of Florida Atlantic University. Odnosi się do tematów globalnych, tworząc subtelny komentarz na temat walki o władzę i przywództwo pomiędzy trzema największymi religiami monoteistycznymi – temat wciąż aktualny i budzący emocje, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie.
R E K L A M A
banner
Wystawę można oglądać do 5 czerwca w sali kameralnej galerii.

Tytuł wystawy „Niedecydujący moment” nawiązuje przekornie do słów Cartier-Bressona, który twierdził, że w fotografii to moment naciśnięcia migawki decyduje o postrzeganiu historii, która się zadziała przed obiektywem aparatu fotograficznego.

To ekspozycja prezentująca fotografie wykonane przez Krzysztofa Millera na przestrzeni 25 lat pracy w „Gazecie Wyborczej”. Ćwierć wieku uczestniczenia w konfliktach zbrojnych, ćwierć wieku bycia świadkiem scen, które większość z nas zna wyłącznie z filmów.

Czym są prezentowane na wystawie prace? Ilustracją, dokumentem, a może świadectwem? Czy mają w sobie wymiar moralizatorski? Czy reporter wojenny ma prawo oceniać udokumentowane przez niego sceny życia, które de facto jego życiem nie są? „Niedecydujący moment” stanie się momentem decydującym dla każdego odwiedzającego wystawę. Decydującym o nas i o świecie, w którym oprócz pełnienia biernej roli obserwatora jesteśmy także jego aktywnym uczestnikiem.

Wystawa składa się z czterech części: pierwsza to fotografie prasowe z okresu transformacji (przełom lat 80. i 90. XX w.); druga to zapis twardej socjologii i wojny – wielkoformatowe fotografie, częściowo wydrukowane na płótnach przypominających sztandary; trzecia ukazuje codzienność różnych grup społecznych; ostatnia część to fragment pracy licencjackiej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2014 roku wystawa reprezentowała Polskę na Europejskim Miesiącu Fotografii w Bratysławie.

Ekspozycję można oglądać do 12 czerwca w sali głównej galerii.

******

Grzegorz Klaman - Urodzony w 1959 w Nowym Targu. Jeden z najbardziej wpływowych i legendarnych artystów swojego pokolenia w Polsce. Tworzy instalacje, zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej. Od początku swojej aktywności twórczej skupiał się na napięciach między ciałem, przestrzenią a polityką. Był pionierem działań, które łączą sztukę z przestrzenią publiczną i aktywizmem. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożyciel i prezes gdańskiej Fundacji Wyspa Progress. W 2007 roku był stypendystą Fulbrighta na Florida Atlantic University.

Krzysztof Miller  - Urodzony w 1962 r. w Warszawie. Jeden z ważniejszych polskich fotoreporterów, reporter wojenny, laureat prestiżowych nagród. Fotografował wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, Afryce, a także przewrotu w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni czy Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo. W 2013 r. opublikował książkę 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego. Jest stowarzyszony w Związku Polskich Artystów Fotografików.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaże wystaw Grzegorza Klamana i Krzysztofa Millera w BWA

12-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl