Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-05-15 10:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Koncertuje kwartet smyczkowy Artura Miliana | Więcej zdjęć »
Bogatą ofertę dla mieszkańców Olsztyna przygotowało na tegoroczną Europejską Noc Muzeów Muzeum Warmii i Mazur. W sobotnią (14.05) noc Zamek Kapituły Warmińskiej, Dom Gazety Olsztyńskiej i Muzeum Przyrody odwiedziły setki, jeśli nie tysiące ludzi.

- Staramy się, żeby z roku na rok było coraz więcej atrakcji, udostępniamy rzeczy, których na co dzień nie pokazujemy - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. - Staramy się też pamiętać o ważnych wydarzeniach i rocznicach, które uwzględniamy w naszym programie.

Kluczowym wydarzeniem sobotniego wieczoru w zamku było otwarcie w sali przy wieży instalacji zatytułowanej „Siedmiu ojców”. Autorką instalacji jest Zuzanna Janin, znana współczesna artystka, a przez starsze pokolenie zapewne także kojarzona jako odtwórczyni roli Majki Skowron w popularnym przed laty serialu telewizyjnym „Szaleństwa Majki Skowron”. Ten jednorazowy mariaż Zuzanny Janin z filmem znalazł odzwierciedlenie w wykorzystanych w instalacji filmach wideo.
R E K L A M A
banner
Podczas czterogodzinnego wydarzenia można było zwiedzać wszystkie na co dzień udostępniane pomieszczenia zamku i znajdujące się tam wystawy. Muzeum w sposób szczególny zachęcało do oglądania wystaw „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna” (kurator Kacper Martyka) oraz wystawy jubileuszowej „Olsztyńskie muzealia w Polsce i na świecie” (kurator Andrzej Rzempołuch), organizując zwiedzanie wystaw z ich kuratorami.
 
Jak zwykle przy tego rodzaju wydarzeniach w muzeum, nie zabrakło gier i zabaw towarzyskich - zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Muzeum szczególnie szczyciło się premierową prezentacją kart do gry w skata.

- Ta gra cieszyła się ogromną popularnością na Warmii, a przez ostatnie lata została trochę zapomniana - wyjaśnia dyrektor Jelińska. - Teraz znowu jest „na fali”. W muzeum przygotowaliśmy talię kart do tej gry. Jest ona unikalna również z tego powodu, że znajdują się na niej postacie z naszych zbiorów. Grając tymi kartami, można więc nie tylko bawić się, ale także dowiedzieć, co cennego mamy w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur.

Wśród licznych warsztatów jakie proponowało Muzeum Warmii i Mazur, na podkreślenie zasługują te, które odnosiły się do przypadających na rok 2016 rocznic: 550. rocznicy zawarcia II pokoju toruńskiego, 130. rocznicy założenia Gazety Olsztyńskiej oraz 70. rocznicy śmierci Feliksa Nowowiejskiego.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się też odbywające się w Salach Kopernikowskich koncerty. Wystąpili tam uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie oraz kwartet smyczkowy Artura Miliana.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy jeszcze, że w programie Europejskiej Nocy Muzeów w Zamku Kapituły Warmińskiej znajdowało się jeszcze oglądanie panoramy Olsztyna z zamkowej wieży, przymierzalnia strojów historycznych, warsztaty twórcze, pokazy rycerskiej grupy rekonstrukcyjnej. Działała też nocna kawiarenka.

Jak co roku, uruchomiono Nocną Linię Muzealną obsługiwaną przez elektryczne busiki, które przewoziły uczestników Europejskiej Nocy Muzeów pomiędzy Zamkiem Kapituły Warmińskiej, Muzeum Przyrody i BWA. Każdy, kto tej nocy odwiedził olsztyńskie oddziały Muzeum Warmii i Mazur i zebrał komplet przygotowanych na tę noc pocztówek konkursowych, otrzymywał od muzealników pamiątkową fluorescencyjną opaskę silikonową.

Więcej o Europejskiej Nocy Muzeów w Zamku Kapituły Warmińskiej na naszych zdjęciach i filmach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Europejska Noc Muzeów 2016 w Muzeum Warmii i Mazur

14-05-2016

image galeria
Otwarcie wystawy „Siedmiu ojców” Zuzanny Janin w MWiM w Olsztynie

14-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl