Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Iwona Bolińska-Walendzik | 2016-05-16 11:30 | Rozmiar tekstu: A A A

10 wystaw na 10 lat Aresztu Sztuki – roczna podróż

Olsztyn24
Uczestnicy „ostatniej wieczerzy” (fot. Elwira Iwaszczyszyn) | Więcej zdjęć »
Roczna podróż prac ponad trzydziestu artystów zrzeszonych w Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniu „Areszt Sztuki” zakończyła się symboliczną „ostatnią wieczerzą”, która odbyła się 12 maja br. w Stodole Kultury CKB w Dobrym Mieście.

Założyliśmy przeprowadzenie dziesięciu wystaw na 10-lecie naszego stowarzyszenia. W czerwcu zeszłego roku zaczęliśmy jubileuszowanie w Olsztynie w Galerii Amfilada MOK i Pracowni Wojtka Dzieszkiewicza (ul. Dąbrowszczaków), wydaliśmy też katalog jubileuszowy z pomocą finansową Samorządu Miasta Olsztyna. Były wystawy w Galerii Pod Belką w Nidzicy i w Bartoszyckim Domu Kultury. Jeszcze we wrześniu świętowaliśmy w Galerii Obora w Glotowie, magicznym miejscu na Warmii. Wydarzeniem był także koncert Ani Brody i Iwony Sojki. Gospodarz Galerii i członek stowarzyszenia „Micia” Bojenko przygotował ognisko, przy którym można było się rozgrzać, porozmawiać o sztuce, o swoich planach artystycznych, o wspólnych działaniach naszego stowarzyszenia i oglądać rozgwieżdżone, cudowne warmińskie niebo. Organizację wernisażu wsparł finansowo Burmistrz Dobrego Miasta.

Potem przeprowadziliśmy kolejne części projektu, wystawy w Ornecie, Lidzbarku Warmińskim i Elblągu. Część artystów zdecydowała się także na wystawę w chorwackim Valpowie, której kuratorem był Davorin Kerekowic. Już w 2016 r. w lutym nasze prace zawędrowały do Galerii Ostrołęka w samym centrum Ostrołęki. Minął prawie rok i dziesięć wystaw, ostatnia w Dobrym Mieście właśnie dobiegła końca, czwartkowym finisażem.
R E K L A M A
banner
Najczęściej zadawane pytanie, przez ten rok, to dlaczego Areszt Sztuki? Bo to bardzo kontrowersyjnie brzmiąca nazwa. Stowarzyszenie powstało przede wszystkim, by promować regionalne przedsięwzięcia twórcze i integrować środowisko artystyczne. Ale ważnym celem na początku działalności były starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym. Temat co i rusz wraca na wokandę. A nasze stowarzyszenie aktywnie zamierza w tym procesie uczestniczyć, bo uważamy, że sztuka kształtuje przestrzeń i świadomość społeczną.

Dziękujemy wszystkim, którzy przez ten rok pomagali nam w realizowaniu projektu 10 wystaw na 10 lat Areszt Sztuki, a przed nami już kolejne wyzwania i wspólne plany.

Iwona Bolińska-Walendzik

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl