Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
TSM | 2016-05-17 15:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Filmowa rozgrzewka przed Euro 2016

Olsztyn24
(fot. archiw. TSM)
W oczekiwaniu na tegoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej warto wrócić wspomnieniami do Mundialu z 1982 roku, gdy w Hiszpanii polska reprezentacja odniosła wielki sukces. Tamte wydarzenia miały dla piłkarzy i kibiców nie tylko sportowy wymiar. Opowiada o tym film Michała Bielawskiego „Mundial. Gra od wszystko”. Będzie go można obejrzeć w najbliższy wtorek, 24 maja, o godz. 18.00 w sali MOK pod amfiteatrem. To kolejne spotkanie zorganizowane przez Fundację Inicjatyw Filmowych TU SIĘ MOVIE we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Fani futbolu wiedzą doskonale, ile emocji może dostarczyć 90 minut. Tyle też trwa film Bielawskiego, który spodoba się nie tylko fanom piłki nożnej, ale też kinomanom poszukującym stricte filmowych wrażeń. Reżyser wracając do wydarzeń sprzed ponad trzech dekad, sięga po różne techniki filmowego dokumentu i różne sposoby obrazowania: od rozmów z uczestnikami po rekonstrukcję, od materiałów archiwalnych po animację.

Hiszpański Mundial był ostatnim znaczącym sukcesem polskiej reprezentacji w mistrzowskich rozgrywkach. Cała Polska śledziła piłkarskie popisy Bońka, Smolarka, Laty, Młynarczyka. Na chwilę zapomniano o trwającym w kraju stanie wojennym, cenzurze, więzieniach wypełnionych opozycjonistami. Każda strzelona bramka znaczyła coś więcej, niż tylko punkt w tabeli; każdy wygrany mecz był jak manifestacja wolności. Usłyszymy, co o tamtych zdarzeniach mówią po latach piłkarze, trener i komentatorzy, zobaczymy fragmenty ówczesnych transmisji, ściśle kontrolowanych przez cenzorów. Głos zabiorą także opozycjoniści, którzy przebieg mistrzostw śledzili w więzieniach. Film wciąga i wzrusza, niczym porządne piłkarskie widowisko.
R E K L A M A
banner
Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat społecznych i politycznych kontekstów sportu. Gościem będzie dr Jacek Poniedziałek z Katedry Socjologii UWM.

Wstęp wolny.

******

FILMOWE SPOTKANIE

odcinek 4.: „Polska gooola!”
„Mundial. Gra o wszystko”
Polska, 2013
reż. Michał Bielawski
dystrybucja: Against Gravity


F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
TRAILER: Mundial. Gra o wszystko

»

17-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl